Tabla o 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo posvađala Karićevu i Ćosića
Tabla na kojoj je napisano “Dobro došli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”, razbjesnila je gradonačelnicu Sarajeva Benjaminu Karić, koja je najavila krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića, a on joj je na to poručio da su u pitanju istorijske činjenice.
“Gradonačelnik Istočnog Sarajeva je danas otišao korak dalje. Postavio je skandaloznu tablu na kojoj stoji dobrodošlica u Istočno Sarajevo, ‘grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo’. Opet je na meti Grad Sarajevo, na meti su istina i pravda. Ćosiću, uzalud se trudite, došla su takva vremena da i hiljadu puta ponovljena laž nikada neće postati istina”, navela je Karićeva.
Protiv Ćosića će, dodala je, danas podnijeti krivičnu prijavu Sudu BiH, za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
“Moj tim provjerava lokaciju na kojoj je tabla postavljena, ako ste zauzeli milimetar teritorija našeg Grada, odgovaraćete i za to”, navela je Karićeva.
Ćosić je, s druge strane, naveo da mu je drago što je Karićeva rekla da je on otišao korak dalje.
“Ja se uvijek trudim da idem korak dalje, to znači da idem naprijed. Mislim da je ova redovna aktivnost postavljanja saobraćajne signalizacije sa navedenim natpisom korak dalje u jačanju identiteta Istočnog Sarajeva i markiranja njegovih ulaza”, rekao je Ćosić.
Prokomentarisao je i najavu Karićeve da će ga tužiti.
“Moram da kažem da se nisam naljutio niti najavljivao nikakve tužbe, već sam čak uljudno poslao molbu da skinu tablu sa Vijećnice, a nisam ni tužio nikog što je postavio ‘1.425 dana Sarajevo pod opsadom’, iako svi koji ovdje živimo znamo da je istina prilično drugačija, te da je bilo dijelova Sarajeva pod kontrolom Armije RBiH, a dijelova pod kontrolom Vojske Republike Srpske. Isto tako, znamo kao istorijsku činjenicu to da je u Sarajevu po popisu živjelo najmanje 157.000 Srba. Najmanje, jer se čini mi se 156.700 izjasnilo kao Srbi, te oko 40.000 koji su se izjasnili kao Jugosloveni, što znači da je među njima bilo i onih koji su Srbi, ali su se izjašnjavali kao Jugosloveni”, naveo je Ćosić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, poznato je da je jedan broj njih napustilo Sarajevo 1992. sa teritorije gdje su bili manjina, iz straha za sopstvenu i bezbjednost svojih porodica.
“Kao što nam je poznat i egzodus iz Sarajeva u februaru i martu 1996. godine, što je takođe istorijska činjenica, a ljudi su takođe morali da napuste Sarajevo u strahu za bezbjednost. Prema tome, sve su to istorijske činjenice koje govore o tome da Srba u Sarajevu više nema, a da je Istočno Sarajevo, u kom živi oko 50.000 predratnih sarajevskih Srba, dom tih Srba, kao što Istočno Sarajevo pripada i Srbima koji su otišli širom bijelog svijeta, i vidi čuda, niko od njih se ne vrati u Sarajevo, nego dođe u Istočno Sarajevo i nešto kupi ako odluči da ulaže”, naveo je Ćosić.
Upravo zato je, ističe, rekao da je “Istočno Sarajevo grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”.
“Prema tome, koleginici gradonačelnici poručujem da se ne sikira puno, lijepo je vrijeme, mislim da ima vremena za lijepe stvari, a što se tiče njenih najava o tužbi, mogu citirati riječi starca Vukašina iz Klepaca, koje glase ‘Samo ti sine radi svoj posao’, uz napomenu da sam se ja u Sarajevu rodio malo prije nje”, rekao je gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Dodao je da su tablu postavila komunalna preduzeća grada Istočno Sarajevo.
“Mi smo dali nalog. U stvari smo stare table zamijenili novim”, rekao je Ćosić za “Nezavisne novine”.