Sistemski djelovati i spriječiti nasilje
Rajićeva je napomenula da se način života proteklih godina znatno promijenio, kao i da roditelji često nemaju vremena da se posvete djeci.
Vršnjačko nasilje postaje sve brutalnije, pa je neophodno sistemski djelovati kako bi se ovaj problem riješio, izjavila je Ombudsman za djecu Srpske Gordana Rajić.
Govoreći o jučerašnjoj tragediji u beogradskoj osnovnoj školi u kojoj je maloljetnik ubio osmoro učenika i jednog čuvara, Rajićeva je napomenula da se način života proteklih godina znatno promijenio, kao i da roditelji često nemaju vremena da se posvete djeci.
– Nastavni planovi i programi su preopterećeni čime se umanjuje vaspitna uloga škola, a mediji su prepuni nasilnih sadržaja koji su posebno, ako uzmemo u obzir društvene mreže, svakodnevno dostupni djeci, a izostaje i adekvatna reakcija na samo nasilje – istakla je Rajićeva.
Ona je navela da muzika koju djeca slušaju, te serije i filmovi uglavnom prikazuju nasilje i počinioce kao “simpatične i zabavne likove” sa kojima se, nažalost, mladi često identifikuju.
– Djeca odrastaju u ubjeđenju da je nasilje normalna reakcija, a brutalnost koja se pri tome ispoljava samo je pokazatelj koliko smo kao društvo zakazali u tom smislu – ukazala je Rajićeva.
Kada je riječ o krivičnom sankcionisanju maloljetnih lica u Republici Srpskoj, ona je rekla da krivične sankcije, niti druge zakonske mjere ne mogu biti izrečene ukoliko dijete u vrijeme izvršenja krivičnog djela nema navršenih 14 godina.
Rajićeva je navela da su postupanja prema ovoj kategoriji lica definisana Zakonom o zaštiti i postupanju sa maloljetnicima u krivičnom postupku.
Ona je pojasnila da, kada policijski službenik utvrdi da postoje osnovi sumnje da je lice mlađe od 14 godina počinilo krivično djelo, ispitaće ga samo u slučaju ako je to djelo imalo za posljedicu teško narušavanje tjelesnog integriteta drugog, kao što je ubistvo ili nanošenje teške povrede, o čemu će odmah obavijestiti tužioca.
Prema njenim riječima, tužilac donosi naredbu o nesprovođenju istrage, a podatke o djelu i učiniocu dostavlja organu starateljstva radi preduzimanja mjera zaštite u okviru njegove nadležnosti.
– Organ starateljstva ima mogućnost da preduzima odgovarajuće mjere u okviru pružanja psiho-socijalne podrške porodici, ali i mjere pojačanog nadzora, kao i izdvajanje djeteta iz porodice i njegovo alternativno zbrinjavanje – naglasila je Rajićeva.
U pucnjavi u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu juče je ubijeno osmoro djece i jedan radnik obezbjeđenja, a šestoro đaka i jedan nastavnik su ranjeni. Policija je uhapsila četrnaestogodišnjeg K.K, koji je počinio taj zločin.