Burna rasprava u NS RS: “Mijenjate Ustav na voždov rođendan”

Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske raspravljaju o Prijedlogu odluke da se pristupi donošenju novog ustava Republike Srpske.
Jelena Pajić – Baštinac, generalni sekretar Kabineta predsjednika Republike Srpske, u ime predsjednika Srpske kao predlagača odluke da se pristupi donošenju novog ustava Srpske, kazala je da je urušavanje i prekrajanje pravnog sistema u BiH u proteklih 29 godina vršeno za razne načine, od odluka visokih predstavnika, odlukama Ustavnog suda BiH i uslovljavanjem od strane međunarodnih subjekata, te da to daje pravo Srpskoj da krene u put donošenja novog pravnog akta.
“Tokom gotovo tri decenije primjene Ustava BiH došlo je do znatnog proširenja nadležnosti BiH, neustavnim prenosom nadležnosti sa entiteta na nivo BiH. U skladu sa tim, a imajući u vidu nužnu potrebu naše zajednice da uredi društveno-političke odnose i zaštiti ustavnu poziciju Republike Srpske, kroz donošenje novog ustava a kako je to utvrđeno članom 132 Ustava Republike Srpske koji predviđa mogućnost podnošenja prijedloga za promjenu, a u ovom slučaju sasvim novog teksta ustava RS od strane predsjednika Republike, ovim putem vam podnosimo prijedlog predsjednika na odlučivanje“, kazala je Pajić – Baštinac.
Dodala je da je Ustavom Republike Srpske koji je usklađen sa Ustavom BiH, između ostalog utvrđeno da Srpska samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije, da je teritorija Srpske jedinstvena, neotuđiva i nedjeljiva i da Republici pripadaju sve državne funkcije i nadležnosti, osim onih koji su Ustavom BiH izričito prenesene na njene institucije.
“Srpska obezbjeđuje integritet, ustavni poredak i teritorijalnu cjelovitost Srpske, ustavnost i zakonitost, svojinske i obligacione odnose i zaštitu svih oblika svojine“, poručila je ona.
Miloš Bukejlović, ministar pravde RS u ime Vlade Srpske kao predlagača, kazao je da ovo predstavlja institucionalni korak ka unapređenju ustavnog poretka i prije svega usklađivanje najvišeg pravnog akta sa suverenitetom Republike Srpske, ustavotvornom voljom njenog naroda i stvarnim potrebama političkog i pravnog uređenja Republike.
“Donošenje novog ustava je prije svega nužno kako bi se obezbijedila pravna sigurnost, efikasnost institucija i očuvanje ustavnih nadležnosti Republike Srpske, a u skladu sa njenim položanjem definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom BiH“, rekao je Bukejlović.
Podsjetio je da je aktuelni Ustav Srpske pretrpio brojne izmjene, od kojih su mnoge bile nametnute mimo institucija Republike Srpske.
“Takve izmjene su narušile ustavni poredak, oslabile institucionalni suverenitet i stvorile potrebu da danas pristupimo proceduri donošenja novog ustava koji za cilj mora imati stabilnost, pravnu sigurnost i dugoročnu održivost našeg pravnog sistema“, dodao je Bukejlović.
Mirsad Duratović iz SDP-a, kazao je da ova stranka nije dobila nikakav poziv na konsultacije za donošenje izmjena Ustava RS i novog ustava Srpske, na šta mu je Stevandić odgovorio da je njihovo sjedište u Federaciji BiH.
Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini RS poručio je da danas svaki poslanik treba biti srećan ako se u njegovom mandatu desi da učestvuje u donošenju novog ustava, ili nekih važnih amandmana.
Naveo je da ne može da prihvati argumente onih koji su protiv donošenja novog ustava, poručivši da se na današnjem zasjedanju ne ulazi u meritum samog teksta.
“Danas se samo opredjeljujemo da li smo za donošenje novog ustava i početak procedure. Da li uopšte smatramo da treba donositi novi ustav? Ja mislim da treba“, rekao je Mazalica.
Naveo je da je “bilo jako loše i da je tada osjetio gorčinu, što su predstavnici Bošnjaka u RS 2009. godine spriječili usvajanje paketa od 29 amandmana na Ustav RS“.
“Klub Bošnjaka u Vijeću naroda je ucjenjivao NSRS sa dva pitanja – Banja Luka kao glavni grad uz minimalno određen procenat odbornika u gradskoj skupštini iz drugih konstitivnih naroda, te pitanje da se prenos nadležnosti vrši isključivo uz sporazum entiteta“, naglasio je on, te dodao da je ovo trenutak kada se ustavom treba napraviti otklon od svih nezakonitih i neustavnih odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH, tvrdeći da on neće biti u suprotnosti sa Ustavom BiH.
Nebojša Vukanović, predsjednik Kluba “Za pravdu i red“, istakao je da je u Švajcarskoj samo jedan član ustava mijenjan sto godina, a da u SAD postoji ustav 200 godina i da nije mijenjan.
“A vi želite na rođendan našeg vožda da promijenite čitav ustav. Ostavićete katastrofalne posljedice. Ima li iko da mu kaže u oči da pravite greešku. Vi nas mrzite zbog istine. Nemojte ovo da radite, nije Srpska jedan čovjek. Ovo je nesprovodivo, on nema ni podršku svoje kuće, kakva vojska Republike Srpske. Vi ste je ukinuli“, rekao je Vukanović.
Nenad Stevandić, predsjednik NS RS rekao je da je promjena ustava nadležnsot parlamenta, procjena istuacije.
„Pa jedna Njemačka mijenja ustav za jedan dan, da uredi stvari oko dvotrećinke većine“, istakao je Stevandić.
Stevandić je rekao da je uoči ove sjednice održan sastanak parlamentarnih partija o novom ustavu, ali da se nisu odazvali iz SDS, Narodnog fronta i Liste Za pravdu i red. Rekao je da je ova posebna sjednica posvećena samo Odluci o novom ustavu, jer Poslovnik NS RS predviđa da se po pitanju Ustava Srpske održe tri sjednice.
“Na prvoj donosimo Odluku, onda ide sjednica o Nacrtu, a na trećoj konačno. Zato danas imamo dvije posebne sjednice da nam neko ne bi šta progovorio“, pojasnio je Stevandić.
Ranka Perić-Romić, poslanik SNSD.a pitala je Vukanovića da li je u državama koje pominje ikada zakone donosio neimenovani stranac, te je dodala da se u izmjene Ustava Srpske trebalo ići čim je nametnuta prva odluka od strane visokog predstavnika u BiH.
Nadalje, poručila je da novi ustav nema nikakve veze sa jednim čovjekom, kao što to tvrde iz opozicije.
Nakon njenog izlaganja, u Skupštini je po Poslovniku data pauza od pola sata.
