Zločin za tastaturom: Internet nasilje sve prisutnije u BiH
Svjedoci smo u posljednje vrijeme porasta broja slučajeva sajber nasilja (zlostavljanje korištenjem digitalnih tehnologija) i u BiH, a koje smo do unazad nekoliko godina gledali samo u filmovima američke produkcije.
Prema savjetima stručnjaka, osoba koja je izložena ovom vidu nasilja, bilo da je u pitanju javna ličnost ili ne, prije svega mora potražiti podršku, povjeriti se nekome u koga ima povjerenja, reći kako se osjeća te kroz šta prolazi.Psiholog Slađana Đaković ističe za Avaz kako na uznemirujuće poruke ili komentare na društvenim mrežama ne treba odgovarati niti ulaziti u diskusiju.
– Reakcija je ono što zlostavljači žele. Njihova namjera je da se žrtva ponizi i uznemiri, zato žrtva ne smije dozvoliti da dobiju taj vid reakcije. Ovaj vid nasilja može imati ozbiljne emocionalne, psihičke i socijalne povrede, zato je veoma važno da se žrtva informiše kako adekvatno da reaguje. Druženje s ljudima može pomoći žrtvi da se distancira od nasilnika i zadovolji svoje unutrašnje potrebe za prijateljstvom, pripadanjem i ljubavlju. Žrtve često kasno progovore o nasilju, zato je bitno da kao društvo i pojedinci obraćamo pažnju jedni na druge. Ako primijetite promjene u ponašanju kod nekoga u svom okruženju, poput potištenosti, povučenosti, nesigurnosti, pokušajte razgovarati s osobom o tome šta joj se dešava. Navedite je da vam se otvori, jer je bitno reagovati na vrijeme – rekla nam je Đaković.
Ova pošast prilično je opasna kada je riječ o tinejdžerima koji su u tom periodu posebno osjetljivi i nemaju izgrađen sistem vrijednosti i ličnosti.
– Zlostavljanje na internetu nosi određene posljedice za psihosocijalni razvoj ličnosti adolescenata. Dio mozga koji se nalazi u prefrontalnom korteksu, koji je zadužen za racionalno mišljenje, razvija se do sredine dvadesetih godina, pa su tinejdžeri zbog toga skloniji impulsivnijim reakcijama i djeluju prije nego što razmisle o posljedicama, a i emotivno su osjetljiviji. Zato imamo više suicida među tinejdžerima. Njihovo samopouzdanje još nije izgrađeno. Nažalost, mladi ljudi kroz kontakte na društvenim mrežama grade svoje samopouzdanje i pokušavaju da zadovolje potrebu za ljubavlju, pažnjom i prijateljstvom, a u tom periodu se javlja i prirodna potreba za popularnošću – zaključila je psihologinja.
Slučajevi sa smrtnim ishodima
– Kada je mlada osoba izložena ismijavanju, odbačenosti, kada se osjeća neprihvaćenom, kada je duže vremena izložena ovom vidu nasilja, to može da dovede do anksioznosti i depresije, koja, ako na vrijeme ne reagujemo, u ekstremnim slučajevima može završiti i smrtnim ishodom ili ostaviti psihičke, emocionalne i socijalne povrede. Kolege i ja među klijentima imamo sve veći broj tinejdžera. Zato kao pojedinci, kao društvo i kao sistem, svi moramo da reagujemo kada je ovaj vid nasilja u pitanju, pogotovo među mladim ljudima – istakla je Đaković.
Nasilje koje traje potrebno je prijaviti, ako se ne prijavi, ono postaje agresivnije, prenosi Avaz.