Ljekari Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske u Banjaluci uveli su prije godinu dana hiruršku metodu liječenja gojaznosti i do sada je urađeno 13 operacija.

Pacijent Radmila Tica rekla je da se godinama borila sa viškom kilograma koji su prvo doveli do insulinske rezistencije koja je kasnije prešla u dijabetes, a javila se i povišena masnoća u krvi, te masna jetra.

“Operisana sam prošle godine. Imala sam 130 kilograma, a sada imam 78. Smršala sam više od 50 kilograma. Osjećam se mnogo bolje, više nemam dijabetes. Zahvaljujem svojoj doktorici i cijelom timu, direktoru i svima koji su učestvovali. Želim da poručim da ovakve operacije doprinose zdravlju i pomažu rješavanju svih problema koje gojaznost donosi”, rekla je Tica.

Generalni direktor UKC-a Vlado Đajić rekao je povodom Svjetskog dana borbe protiv gojaznosti da se u ovoj zdravstvenoj ustanovi veoma ozbiljno pristupa svim oboljenjima i poremećajima, pa tako i gojaznosti koja je prepoznata kao pandemijska bolest današnjice.

“Tim UKC-a Republike Srpske je osposobljen da radi i na prevenciji gojaznosti, tretmanu, liječenju gojaznosti kako konzervativnim tako i hirurškim putem”, naglasio je Đajić i čestitao ljekarskom timu na velikom uspjehu u ovoj oblasti.

Internista endokrinolog Ivona Risović rekla je da je UKC, na čelu sa Đajićem, prepoznao gojaznost kao hroničnu bolest i da je danas kadrovski, ali i tehnički osposobljen za sve metode liječenja pacijenta koji boluje o gojaznosti.

Risovićeva je navela da je ovogodišnji moto obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv gojaznosti – promijenimo sistem, živimo zdravije.

Ona je podsjetila da je prije godinu dana započeta hirurška metoda liječenja gojaznosti i da je do sad urađeno 13 operacija.

“Imaću priliku da na Evropskom kongresu o gojaznosti koji se održava u maju u Španiji govorim o našim rezultatima. Sve ovo govori u prilog činjenici da UKC Republike Srpske može da parira, ne samo zdravstvenim centrima u regionu, nego i u svijetu”, rekla je Risovićeva, prenosi Srna.

Velimir Škrbić iz Klinike za opštu i abdominalnu hirurgiju rekao je da je u sklopu strateškog opredjeljenja UKC-a Republike Srpske da se uvode savremene metode liječenja, pogotovo hirurške i smjernica koje su dobijene od Đajića, pristupljeno razvijanju novog poglavlja – metaboličke barijatrijske hirurgije.

“Prije godinu dana uradili smo prve dvije barijatrijske procedure. Nakon toga urađeno je 11-12 procedura. Sa nama je danas i pacijentkinja koja je izgubila oko 50 kilograma. Riječ je o savremenom konceptu liječenja i dvije metode – suženju želuca i želučanoj premosnici. To nije samo liječenje viška kilograma već i samog metaboličkog sindroma”, pojasnio je Škrbić.

On je naveo da se liječenjem gojaznosti liječi pet do šest dodatnih dijagnoza kao što su dijabetes, problemi sa visokim krvnim pritiskom, srčana aritmija.

“Program je zaživio, on je kompleksan jer je riječ o subordinaciji više klinika i specijalista”, napomenuo je Škrbić.

Evropski i svjetski dan gojaznosti obilježava se 4. marta. Ove godine u borbi za smanjenje broja oboljelih od gojaznosti akcenat je stavljen na potrebu za sveobuhvatnim angažovanjem zdravstvenih radnika, društva i medija, a ne samo pojedinca.

Procjenjuje se da više od milijardu ljudi, 880 miliona odraslih i 159 miliona djece i adolescenata uzrasta od pet do 19 godina, u svijetu živi sa gojaznošću i taj broj je u stalnom porastu.

Gojaznost je povezana sa više od 200 komorbiditeta poput hipertenzije, diabetesa tipa dva, nekih vrsta karcinoma, depresije, metabolički povezane masne bolesti jetre, reproduktivnim poremećajima i bolestima koštano-zglobnog sistema. Uprkos tome što je to hronična bolest i dalje mali broj osoba ima postavljenju dijagnozu gojaznosti, a još manji procenat gojaznih dobija adekvatnu terapiju.