Ustavni sud BiH: Zakon o imunitetu Srpske neustavan
Ustavni sud BiH odlučio je da Zakon o imunitetu koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske nije u skladu sa Ustavom BiH, a Tužilaštvu BiH su dostavili rješenje kojim su utvrdili da Vlada Republike Srpske nisu izvršili odluku u vezi sa prodajom zemljišta na Jahorini.
Što se tiče ovog rješenja, Ustavni sud je utvrdio da Vlada Republke Srpske, odnosno Radovan Višković kao predsjednik i Denis Šulić kao ministar nisu izvršili odluku Ustavnog suda BiH od 11. jula 2024. godine.
Tom odlukom usvojen je zahtjev 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i utvrđeno je da Odluka o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Јahorina javnim nadmetanjem licitacijom, nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Kada je riječ o Zakonu o imunitetu Republike Srpske u svom saopštenju Ustavni sdu BiH navodi da je razmatran zahtjev četiri delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koji su tražili ocjenu ustavnosti članova 3,4 i 6 Zakona o imunitetu Republike Srpske.
“Odlukom je utvrđeno da propisivanje imuniteta od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti u članu 3 nije u skladu sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, ni s Ustavom BiH. Naime, Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe”, piše u saopštenju.
Dodaje se da je Ustavni sud zaključio da davanje imuniteta od krivične odgovornosti nosiocima izvršne vlasti nije opravdano “preovlađujućim javnim interesom” da bi se moglo odstupiti od jednog od osnovnih principa vladavine prava kojima je propisana jednakost počinilaca krivičnih djela.
“Ustavni sud je utvrdio i neustavnost odredbi čl. 6 i 7 Zakona o imunitetu Republike Srpske zato što su tim odredbama redovni sudovi u potpunosti isključeni iz odlučivanja o pitanju imuniteta, te nije omogućena dvostepenost u odlučivanju, što je u suprotnosti sa Zakonom o imunitetu BiH, a, slijedom toga, i s Ustavom BiH”, navodi se u saopštenju.
Podsjećamo, Zakon o imunitetu Republike Srpske predviđa da izabrani predstavnici u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u Narodnoj skupštini, Vladi i predsjednik Republike, ne mogu odgovarati za djela učinjena u vršenju službenih radnji, odnosno svih poslova koji su u opisu izvršnih organa vlasti.