Ustavni sud BiH kuva po receptima iz Sarajeva
Ustavni sud BiH, nakon što je u prethodnom periodu osporio gotovo sve što bi na bilo koji način ukazivalo na suverenitet Republike Srpske, od grba, himne i Dana Republike pa do raspolaganja nad nepokretnom imovinom, poljoprivrednim zemljištem i šumama, vjerovatno bi u narednom periodu mogao osporiti i neki srpski narodni kuvar, jer u BiH nema kuhinje osim sarajevske.
Istakao je ovo za “Glas Srpske” pravnik Ognjen Tadić, komentarišući najnoviju odluku ovog, kako ga je nazvao, otuđenog pravosudnog tijela i centra moći, koje je prije par dana osporilo i Izborni zakon Republike Srpske. Prema Tadićevim riječima, sudije krnjeg Ustavnog suda, u kom i dalje sjede inostrane sudije koje je trebalo odavno da odu, svjesne su da je neustavno sve što rade pa i odluke koje donose, ali i dalje donose sporne odluke, jer su pod direktnom kontrolom pojedinih inostranih centara moći i bošnjačkih partija.
Krajnji cilj je, kako kaže, institucionalno nipodaštavanje Republike Srpske, odnosno njenih ustavnih nadležnosti, kako bi se ona na taj način svela tek na puku ljušturu, koja bi onda bila utopljena u nekakvu građansku i centralizovanu državu po volji samo jednog naroda.
Tadić upozorava i da krnji Ustavni sud BiH već skoro dvije godine neustavno radi pa su samim tim i odluke koje se donose kao na štamparskoj traci – nezakonite i neustavne, poručujući da je ovo pravosudno tijelo najveći rušilac Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, jer se sistematski osporavaju, odnosno otimaju gotovo sve nadležnosti Srpskoj pa čak i one koje su Ustavom BiH jasno definisane.
I ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović kategoričan je da krnji Ustavni sud BiH nema legitimitet da odlučuje o bilo kom pitanju dok u svom sastavu ima inostrane sudije, ali i dok nema izabranih sudija iz Republike Srpske, dodajući da se na ovaj način samo produbljuje politička kriza u BiH. U prilog navedenom, pojašnjava, govori i dosadašnji rad ovog pravosudnog tijela koji je baziran na tome da se od Srpske nastave oduzimati gotovo sve ustavom date nadležnosti.
Kako je istakao, zbog ovakvih i sličnih političkih igara, vlasti u Republici Srpskoj su i donijele Zakon o neprimjenjivanju odluka ovog suda, dok se ne donese zakon koji će regulisati njegov dalji rad.
Prema riječima profesora ustavnog prava Mile Dmičića, posmatrano kroz prizmu djelovanja međunarodnog protektorata i rada Ustavnog suda, podjele unutar BiH postaju sve veće, jer se otvoreno i konstantno favorizuje samo jedna strana u BiH, što na najdirektniji način ruši ustavnu konstitutivnost.
– Vrše se otvorene podjele kroz neustavne procese centralizacije, što od BiH pravi nefunkcionalnu državu. Iako je jedan od zahtjeva Brisela za prijem u Evropsku uniju donošenje zakona o Ustavnom sudu BiH, s kojim bi se okončao rad inostranih sudija u ovom pravosudnom tijelu, to se očigledno svjesno odugovlači u nedogled. Ovo nije ništa drugo do jedan matematički igrokaz u nastojanjima da se ostvare određeni ciljevi – istakao je Dmičić za “Glas Srpske”.
Upozorava i da bez pravne države i elementarnih principa vladavine, te dosljednog poštovanja ustava zemlje, neće biti ni jakih temelja pa samim tim ni demokratskog i stabilnog političkog društva u BiH.