U Republici Srpskoj prijavljeno je 296 slučajeva zaraze virusom morbila. Najviše u Bijeljini, zatim Banjaluci, Istočnom Novom Sarajevu i Istočnoj Ilidži.

Uprkos upozorenjima ali i prekršajnim prijavama pojedini roditelji u Republici Srpskoj izbjegavaju da vakcinišu djecu. Zbog svega je ugrožen kolektivni imunitet, napominju ljekari.

Raste broj oboljelih od morbila. Žarište je Bijeljina gdje je prijavljeno 222 slučaja. Epidemije se šire Srpskom. Pojavom nekada davno iskorjenjenih bolesti u Domu zdravlja Banjaluka povećan je broj vakcinacija djece. Međutim, pedijatri ističu da to i dalje nije dovoljno da bi se sačuvao kolektivni imunitet.

„Procjepljenost u 2023 godini je bila vrlo slaba sa prvom dozom vakcina protiv morbila, rubeola i zaušnjaka, iznosila je 56 odsto što se tiče Banjaluke što ne možemo ni nazavati procjepljenošću. Da biste imali kolektivni imunitet morate imati 97 do 98 posto,  izjavila je  Dijana Božičić Koščica, specijalista pedijatar u Savjetovalištu Doma zdravlja Banjaluka.

A kolektivni imunitet u Republici Srpskoj daleko je ispod 90 odsto, upozoravaju u Inistitutu za javno zdravstvo. Navode i da morbili razorno utiču na zdravlje djece, sa ponekad i fatalnim posljedicama.

“Sama vakcinacija je najbolja mjera prevencije, najefikacnije i nema nikakvu alternativu. Ne postoji osoba koja ima imunitet protiv ovakve bakterije ili osoba koja je sklonija ovakvom obolijevanju. Tako da jedino vakcinom možemo svoje dijete zaštititi”, istakla je Nina Rodić Vukmir, načelnik službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

Ukoliko roditelji ne žele da vakcinušu dijete reguje nadležna inspekcija koja je u proteklom periodu imala posla, potvrđuju u Inspektoratu Srspke.

U 2023. godini su izdata 22 prekršajna naloga i 24 zahtjeva za prekršajni postupak zbog odbijanja vakcinacije. Za 2024. godinu prekršajne mjere su izrečene za 57 roditelja jer nisu vakcinisali djecu u predviđenom roku od navršenih 12-15 mjeseci života, podaci su Inspektorata Srpske.
 
Zakonom je definisano da novčana kazna za roditelja koji odbije da vakciniše dijete vakcinom iz programa sistematske imunizacije iznosi od 100 KM do 1.000 KM, s tim što inspektor ima ovlaštenje da izda samo najnižu zakonom propisanu kaznu.

Upozorenja i kazne očigledno ne dolaze do pojedinih roditelja koji su spremni na sve pa angažuju i advokate kako bi izblegli zakonsku obavezu.  Ovom negativnom trendu najviše su doprinijele društvene mreže i priče da vakcine nisu kvalitetne što je daleko od istine. tvrde ljekari.