Iako izgrađen kao privremeno rješenje, montažni objekat banjalučke Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke škole (UTTŠ) već duže od pet decenija trajna je adresa te obrazovne ustanove kroz koju su prodefilovale brojne generacije đaka. Rok predviđen za korišćenje zgrade davno je istekao, međutim, stručnjaci uvjeravaju da bezbjednost učenika i profesora nije ugrožena.

U dotrajalim učionicama pomenute škole svakodnevno znanje stiče oko 620 učenika, a po svemu sudeći, nema nade da će do kraja školovanja sjesti u klupe novog objekta o čijoj gradnji se u gradu na Vrbasu priča godinama. Prema posljednjem planu, ova škola bi trebalo da bude smještena zajedno sa još dvije srednjoškolske ustanove u objekat čija je gradnja predviđena u banjalučkom naselju Lazarevo.

Direktor UTTŠ Boris Spasojević kaže za “Glas” da je projekat za novu školu davno završen, ali da je zbog nedostatka sredstava i dalje nepoznat datum početka gradnje.

Trošni montažni objekat u kojem se škola nalazi izgrađen je, priča Spasojević, sedamdesetih godina prošlog vijeka sa predviđenim rokom korišćenja od četiri decenije.

– Iz godine u godinu je sve teže, ali redovno održavamo koliko je to moguće. Trudimo se da đacima obezbijedimo elementarne radne i higijenske uslove, što nije nimalo lako jer je sve dotrajalo. Redovno održavamo krov kako bismo spriječili prokišnjavanje, ali sve je to krpljenje – kazao je Spasojević.

Tokom 2012. godine dograđene su četiri tipske učionice i to su bila posljednja velika ulaganja.

– Ne vrijedi mnogo ulagati jer je objekat za rušenje, ništa drugo. Maksimalno pazimo da ne dođe do nekog oštećenja koje bi moglo, ne daj bože, izazvati nesreću. Životi učenika i radnika su nam najbitniji, tako da početkom svake školske godine kao i na polugodištu vršimo provjere bezbjednosti. Angažujemo stručnjake građevinske i mašinske struke, u zavisnosti od toga šta se kontroliše, i sami ih plaćamo – dodao je Spasojević i naglasio da tri školska majstora reaguju čim uoče problem i saniraju ga onoliko koliko mogućnosti dozvoljavaju.

Spasojević je pozvao nadležne da dođu u školu i vide u kakvim uslovima se obrazuju đaci.

– Naš problem nije nov i nepoznat, svaki sastanak sa aktivima direktora,  gradskim i republičkim vlastima koristim da iznesem stanje objekta. Apelujem na sve relevantne institucije, od grada do Vlade Srpske, koje mogu pomoći da se problem riješi, da se uključe u priču – naveo je Spasojević.

Profesor na Fakultetu za arhitekturu, građevinarstvo i geodeziju u Banjaluci Anđelko Cumbo ističe za “Glas” da su brojni montažni objekti   izgrađeni u gradu na Vrbasu nakon zemljotresa 1969. godine trebali da posluže kao privremeno rješenje.

– To je maksimalno deceniju ili dvije, dok se ne izgradi trajni objekat. Olakšavajuća okolnost kada je riječ o bezbjednosti proizlazi iz činjenice da su to prizemni objekti, bez jake konstrukcije, nemaju veliku masu pa i u slučaju zemljotresa ili neke druge nepogode koja bi izazvala njihovo rušenje ne bi trebalo doći do katastrofe. Ploče i drugi materijali od kojih su izgrađeni su lagani, a s obzirom na to da je riječ o prizemlju, putanja materijala bi bila kraća prilikom obrušavanja – kazao je Cumbo koji smatra da je došlo vrijeme za rušenje montažnih objekata u gradu jer su dotrajali.

Boris Spasojević kaže da UTTŠ nema ni fiskulturnu salu.

– Đaci časove fizičkog vaspitanja obavljaju u dvije učionice koje su prilagođene tim namjenama, a ponekad i u sportskim dvoranama “Obilićevo” i “Centar”. Kad je lijepo vrijeme, djeca vježbaju na školskom igralištu.  Snalazimo se kako znamo – navodi Spasojević.