Štab za vanrede situacije je na području Banjaluke proglasio vanrednu situaciju do 15. jula, uključujući i Trn, zbog prekomjerne potrošnje vode koja odlazi na bazene i zalijevanje bašti.

Rekao je ovo gradonačelnik Drško Stanivuković ističući da je ovo višedecenijski problem.

-Najveći pritisak imamo za Mjesne zajednice Tunjice 1 i 2, ali i za Dragočaj, Mišin Han, Prijakovce i sva mjesta prema Potkozarskim selima – rekao je Stanivuković.

Dodao je da su prije odluke o vanrednom stanju analizirali situaciju na platou Manjače, Donjih Kola, kao i u Rekavicama i Ljubačevu.

-Riječ je o Mjesnim zajednicama u kojima se unazad deset godina javljaju problemi. Trebamo biti svi ozbiljni, te se solidarisati sa komšijama i prijateljima koji žive u ovim Mjesnim zajednicama – kazao je on.

Prema njegovim riječima, zbog neracionalne potrošnje vode uvedena je i zabrana akumulisanja pitke vode sa javnih vodovodnih sistema.

-Ukoliko neko treba određenu vrstu vode da akumuliše, može da pozove Civilnu zaštitu, Vodovod ili naše službe, zatraži cisternu sa pitkom vodom – istakao je Stanivuković.

Naglasio je da su u utorak uveli restrikcije prema rezervoaru u Trnu koje će važiti i narednih dana.

-Kada je u pitanju Banjica, tamo je stanje stabilno, te je većina rezervoara u punom kapacitetu dok su u Vujanovcu i Sitnicama kapaciteti oko 40 odsto – pojasnio je Stanivuković i dodao da je to dovoljno da cijeli plato Manjače bude obezbijeđen vodom.

Naveo je da će inspekcija i komunalna policija dati sve od sebe da situacija sa potrošnjom vode bude uredna.

-Takođe, i građani moraju da povedu računa i imaju razumijevanje kako bismo svi imali vodu za svakodnevne ljudske potrebe, a ne za punjenje bazena ispred kuća – kazao je Stanivuković.

O stanju sa vodom i potrebnim cisternama govorio je i Šef odsjeka za poslove Civilne Zaštite Dragan Babić rekao je da je Grad donio odluku o subvencionisanoj cijeni pitke vode za domaćinstva.

-Cijena je tri KM po kubiku i ona se doprema domaćinstvima koja nemaju stabilno vodosnabdijevanje – kazao je Babić i pojasnio da će, u slučaju prekida u vodosnabdijevanju, vodu za piće dopremiće svim domaćinstvima koja im se obrate za pomoć putem Mjesnih zajednica.

Babić je naglasio, kada je riječ o sipanju vode u bazene, ona će se naručivati od komercijalnih firmi koje se time bave.

-Cijena te vode je dosta skuplja od one za piće – pojasnio je Babić.