Trampova pobjeda obara cijenu goriva
Nakon što je Donald Tramp pobijedio na predsjedničkim izborima u Americi, cijena nafte na globalnom nivou pala je za 4,83 odsto u prethodnoj sedmici.
Stručnjaci kažu da se može očekivati dodatni pad u narednim sedmicama, jer će, kako dodaju, Tramp biti fokusiran na povećanje proizvodnje, odnosno izvlačenje nafte u svom četvorogodišnjem mandatu.
Međutim, iz OPEC-a, grupe koja okuplja 12 najvećih proizvođača nafte na svijetu, te još deset zemalja koje su dio grupe OPEC+, kažu da bi povećanje proizvodnje moglo dovesti do “pretjeranog snabdijevanja”.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, ističe u razgovoru za “Nezavisne novine” da će se nakon pobjede Trampa ići ka povećanju proizvodnje u Americi, pa će samim tim doći do pada cijene.
“Ali arapske zemlje već imaju problem sa svojim budžetima, jer je ova sadašnja cijena nafte za njih preniska. I svi budžeti su formirani na cijenama nafte od preko 75 dolara po barelu, što znači sada možemo očekivati bipolarizaciju i da će svi željeti da cijena nafte bude veća”, kazao je Bečarević i istakao da će Tramp tražiti od američkih proizvođača da se traže nove bušotine, da bi se povećala proizvodnja.
Kako je objasnio, ukoliko se to desi, to će se odraziti na sva tržišta.
“Tramp u ovoj svojoj namjeri se ne može ostvariti dok ne sjedne na mjesto predsjednika, odnosno u januaru iduće godine, ali ostali proizvođači nafte, odnosno Rusija i arapske zemlje, mogu ići u dalje smanjenje svoje proizvodnje da bi vještački održavali ovu cijenu, jer svaki pad ispod 70 dolara je strahovit udar na budžet onih zemalja koje su izvoznice nafte”, kazao je Bečarević.
Ističe da će se to odraziti i na naše tržište u vidu nižih cijena goriva na pumpama.
Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske, kazao je da odluka o povećanju proizvodnje zemalja OPEC-a sigurno dovodi do pada cijene barela nafte.
“Hoće li doći i u kojoj mjeri sve zavisi, jer postoje i neke druge stvari koje mogu iznivelisati, tipa zaoštravanje sukoba na Bliskom istoku, u Ukrajini, to sve može nivelisati taj pad”, rekao je Savić.
Ističe da se u ovom momentu ne može prognozirati koliko će tačno uticati na domaće tržište, ali sigurno je da će imati nekog efekta.
Iako stručnjaci za energetiku iz BiH smatraju da će se sve ovo odraziti i na domaće tržište, u vidu nižih cijena goriva, ekonomski analitičari ističu da bi to trebalo da utiče na sniženje cijena hrane, ali i ostale robe široke potrošnje, jer je, kako kažu, gorivo glavni pokretač svega.
Igor Gavran, ekonomista, naglašava da bi trebalo da bude tako, ali da, nažalost, ne očekuje značajnije promjene.
“Domaći distributeri naftnih derivata i trgovci uvijek imaju spremne izgovore kako su neko drugi troškovi porasli (iako nisu) i za njih jedino povećanje cijena ima smisla”, kazao je Gavran i dodao da gorivo hoće postepeno, usporeno i nedovoljno pojeftiniti.
“Ali ne koliko bi trebalo i vjerovatno samo privremeno jer cijene osciliraju, dok za ostale proizvode i usluge ne očekujem pojeftinjenja jer su trgovci navikli da potrošači prihvaćaju nerazumno visoke cijene i ne osjećaju potrebu da ih spuštaju kada troškovi padaju”, kazao je Gavran.
Dodao je da bi ih vlasti mogle natjerati, ali neće, jer im odgovaraju viši prihodi od PDV-a koje donose više cijene.