Tramp najavio potez već prvi dan: Tri države na meti
Moglo bi se zaključiti da je obavještajna služba ЕU odradila dobar posao. U ponedjeljak kasnije naveče agencija “Blumberg” objavljuje da ЕU predlaže nametanje sankcija nekolicini kineskih kompanija za koje je uvjerena da pomažu Rusi u razvijanju napadačkih besposadnih letjelica koje se koriste u agresiji na Ukrajinu.
Nekoliko sati kasnije, izabrani američki predsjednik Donald Tramp objavljuje da će prvi dan mandata nametnuti carine Meksiku, Kanadi i Kini.
Tramp je u ponedjeljak naveče objavio da će prvi dan mandata nametnuti 25 odsto carina na uvoz iz Meksika i Kanade, jedinih kopnenih komšija s kojima postoji sporazum o zoni slobodne trgovine.
Poručio im je da moraju zaustaviti dotok droge, posebno fentanila, koji izaziva velik broj smrti u SAD, te ulazak migranata. Sjedinjene Države predstavljaju odredište 83 odsto meksičkog i 75 odsto kanadskog izvoza. Meksički pezos i kanadski dolar su odmah potonuli.
Kina može računati na dodatnih deset odsto carina na dosadašnje.
“Nije potpuno jasno šta bi to značilo za Kinu budući da je prethodno obećao ukinuti kineski trgovinski status najpovlaštenije nacije i uvesti carine na kineski uvoz veće od 60 odsto”, piše “Rojters”.
Meksiko se pod udarom našao i zato što je Kina, da bi izbjegla trgovinske zabrane koje se vuku još od prvog Trampovog mandata, a nastavio ih je sadašnji predsjednik Džozef Bajden dodajući nove, dio proizvodnje smjestila u komšijsku zemlju SAD koju koristi kao odskočnu dasku za ulazak u Ameriku.
Ni Sjedinjene Države ni Kina neće pobijediti u trgovinskom ratu, objavila je kineska ambasada u Vašingtonu.
“Kina vjeruje da je kinesko-američka privredna i trgovinska saradnja od obostrane koristi”, saopštio je portparol ambasade Liu Pengju.
“Niko neće pobijediti u trgovinskom ili carinskom ratu”, dodao je Liu.
Oglasio se i Peking, za sada na nivou portparola Mao Ning, koja je poručila:
“U principu, otvoreni smo za održavanje dijaloga i komunikacije”.
Peking ne žuri u reakcijama, tražiće modele kako odgovoriti jer do uvođenja carina ima nešto manje od dva mjeseca, pa se mogu pripremiti mjere retorzije. Poznavajući razboritost stručnjaka u kineskim finansijskim i ekonomskim institucijama, ne treba sumnjati da su već razradili niz scenarija, ali nad svima visi ključno pitanje: kako namiriti gubitak koji će carine svakako izazvati?
ЕU za sada ne pokazuje namjeru ublažavanja mjera zaštite tržišta, izvori iz Brisela potvrdili su da nema dogovora o smanjenju carina na uvoz kineskih električnih automobila. Agencija “Blumberg” smatra da su Trampove prijetnje podsjetnik da planira koristiti ovlaštenja nametanja carina, ili barem prijeti da će ih koristiti, kao polugu protiv saveznika i protivnika podjednako, piše “Jutarnji list”.