Svjedočenje Aleksandra Džombića o spornom kreditu: Nisam vršio pritisak ni na koga! To nisu bili poslušnici!
Bivši premijer RS Aleksandar Džombić, kojem se sudi za zluopotrebe prilikom dodjele kredita od 19,4 miliona KM zvorničkoj firmi “Energolinija”, svjedočio je danas u svoju odbranu u Okružnom sudu Banjaluka, prenosi Mondo.
Govoreći o optužbama da je “vršio pritisak” na tadašnjeg direktora Investiciono-razvojne banke RS Milenka Pavlovića kao i članove tzv. Velikog kreditnog odbora IRB-a da se sporni iznos odobri, uprkos rizičnim kreditnim procjenama, Džombić je to kategorično odbacio. Pavlović je u kritično vrijeme čak podnio ostavku, a u Velikom odboru tada su sjedili bivši ministri u Vladi RS Zoran Tegeltija i Željko Kovačević.
“Nisam vršio pritisak na članove kreditnog odbora. Nije mi jasno da to stoji u optužnici, kada su i oni tokom svjedočenja to eksplicitno negirali. Nisu oni tu bili postavljeni kao poslušnici nego stručnjaci, sa respektabilnim iskustvom. Nisu bili tamo da slušaju nego daju svoj doprinos”, kazao je danas Džombić.
Džombić je optužen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja i ovlaštenja, odnosno za malverzacije oko dodjele kredita od 19,4 miliona KM “Energoliniji” 2012. godine
Optužnica ga tereti da je svjestan svog uticaja, prekršio odredbe zakona i zanemarujući kreditnu (ne)sposobnost “Energolinije” potpisao odluku da se iz sredstava Evropske investicione banke (EIB) preko IRB-a RS, ovoj zvorničkoj firmi dodijeli kredit, koji nikada nije vraćen, a jedno vrijeme ga je plaćala “Alumina” koja je bila jemac i vratila ukupno oko šest miliona KM.
Oko pola novca iz kredita je samo djelimično iskorišteno za tražene investicije, a ostalo je iznijeto iz BiH.
“Alumina” i “Energolinija” su inače sestrinske firme, koje su, uz još nekoliko drugih, napravili bivši vlasnici iz Litvanije, tako što su podijelili grupaciju “Birač”.
Džombić je danas precizirao da je predsjedavao sjednicom odbora kada je sporni kredit odobren, kao i da su prije toga postojale brojne intervencije i pozivi da se “Energoliniji” omogući tražena investicija.
“Pozivi su bili sa svih strana, (od) načelnika Zvornika, privrednih subjekata, same “Alumine”, Privredne komore… Bili su suočeni sa rastom cijena gasa, pa je bila ideja da se naprave dva kotla za prelezak na ugalj. Da se to nije uradilo, stala bi proizvodnja jer je postojao i veliki dug prema “BH gasu”. Oko 5.000 radnih mjesta bi se ugasilo da je proizvodnja stala, a 15.000 do 20.000 porodica bi imalo smanjene prihode. To je bio problem cijele RS, a ne samo Birača“, rekao je danas Džombić.
Naveo je da je kredit od 19,4 miliona KM odobren pod uslovom da se “Alumina” uvede kao sudužnik.
“To je bio naš uslov. Da “Alumina” nije prihvatila da bude jemac, ne bi dobili ništa“, istakao je.
Ocijenio je i da u konkretnom poslu nisu bili presuđujući pritisci za opšti javni interes, nego da se zadovolje profesionalni kriterijumi za dodjelu kredita.
Naveo je i da je “Alumina” danas jedan od najuspješnijih privrednih subjekata u BiH, čija je dobit u posljednjem finansijskom izvještaju iznosila 27 miliona KM.
“Mogli su u jednoj godini vratiti taj kredit“, izjavio je Džombić.
Džombićev branilac, advokat Zoran Bubić je dodao da je novi predsjednik Upravnog odbora privrednog društva „Alumina“ Zoran Stevanović (bivši gradonačelnik Zvornika), u medijima izjavio da će “do kraja mjeseca biti vraćen cjelokupan kredit”.