Švedska i Finska pozivaju građane da budu spremni za mogućnost rata
Švedska je počela da šalje oko pet miliona pamfleta svojim građanima s pozivom da se pripreme za mogućnost rata, dok je susjedna Finska pokrenula novi internet portal za pripremu za različite krize.
Švedska i Finska su odustale od decenija vojne nesvrstanosti da bi se pridružile vojnom savezu NATO-u poslije sukoba Rusije i Ukrajine.
Od početka rata, Stokholm je više puta pozivao Šveđane da se psihički i logistički pripreme za mogućnost rata, navodeći ozbiljnu bezbjednosnu situaciju u blizini zemlje.
Brošura “Ako dođe do krize ili rata”, koji je poslala švedska Civilna agencija za vanredne situacije (MSB), sadrži informacije o tome kako se pripremiti za vanredne situacije kao što su rat, prirodne katastrofe ili sajber napadi.
To je nova verzija pamfleta koji je Švedska izdala pet puta od Drugog svjetskog rata.
Prethodna verzija poslata 2018. dospjela je na naslovne strane, jer je to bio prvi put da je poslata Šveđanima od 1961. kada je bio vrhunac Hladnog rata.
“Bezbjednosna situacija je ozbiljna i svi moramo da ojačamo našu otpornost da se suočimo s raznim krizama i na kraju i ratom”, naveo je u saopštenju direktor MSB-a Mikael Frisel.
Dokument od 32 stranice jednostavnim ilustracijama opisuje prijetnje s kojima se suočava nordijska zemlja, uključujući vojne sukobe, prirodne katastrofe i sajber i terorističke napade.
Uključuje savjete za spremnost, kao što je čuvanje zaliha vode i nekvarljive hrane.
MSB je naveo da je nova verzija za 2024. imala veći fokus na pripreme za rat.
U naredne dvije sedmice švedskim domaćinstvima će biti poslato 5,2 miliona primjeraka tog bukleta.
Brošura je dostupna u štampanom obliku na švedskom i engleskom, a digitalne verzije su dostupne na nekoliko drugih jezika, uključujući arapski, farsi, ukrajinski, poljski, somalijski i finski.
Bivši načelnik švedske vojske Mikael Biden u januaru je upozorio svoje sunarodnike da razmotre koliko su spremni za mogućnost rata.
“Šveđani se moraju psihički pripremiti za rat”, rekao je on.
Takođe, vlada Finske, koja sa Rusijom dijeli granicu od 1.340 kilometara, pokrenula je internet portal na kojom se prikupljaju informacije o spremnosti za različite krize, prenosi RSE.