STISLO SA SVIH STRANA Da li je prije izbora moguća promjena vlasti u Srpskoj i BiH
Sankcije SAD prema najvišim zvaničnicima Republike Srpske, blokade u radu Savjeta ministara, sudski proces koji se vodi protiv predsjednika Srpske kao i promjena snaga u Domu naroda BiH, gdje je SNSD izgubio kontrolu nad radom tog tijela, sve češće se pominju kao “gomilanje” kritične mase koja bi i prije opštih izbora 2026. mogla da dovede do promjene vlasti u Srpskoj i na nivou BiH.
Omogućnosti promjene vlasti, prije svega na nivou zajedničkih institucija, prvi su javno progovorili visoki funkcioneri PDP nakon što je žrijebom u organizaciji CIK BiH odlučeno da Nenad Vuković (PDP) treba da zauzme mjesto Snježane Novaković Bursać (SNSD) u klubu srpskih delegata u Domu naroda BiH.
– Intencija je razriješiti sadašnji sastav Savjeta ministara BiH jer je najlošiji do sada. Kao koalicija nisu dobro radili i zato je potrebno pokrenuti tu proceduru. Mislim da je svima preko glave sastanaka u Sarajevu, Mostaru – govorio je Vuković uoči odluke CIK da SNSD oduzme četvrtog delegata u Domu naroda BiH, a samim tim i mogućnost da blokira bilo koju odluku Predstavničkog doma parlamenta BiH koja ne ide u prilog politici te stranke.
Prethodnih dana pažnju javnosti “zagolicala” je i izjava potpredsjednika PDP i šefa kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igora Crnatka, koji je povodom aktuelne političke i ekonomske situacije u Srpskoj i BiH ustvrdio da nas, “po brojnim analizama, sljedeće godine očekuju prijevremeni izbori”.
– Dakle, ne 2026, nego 2025. godine i da vam pravo kažem, ko god realno sagledava situaciju u Republici Srpskoj vidi da prijevremeni izbori su vrlo mogući iduće godine, zbog ove neodržive situacije sa finansijama. Vi vidite da je to jedan ponor pred nama. Realno postoji mogućnost i za prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske zbog suđenja koje je u toku – nedavno je izjavio Crnadak.
Iako se u pojedinim medijima i javnosti sve češće spekuliše o mogućnosti prijevremenih izbora, pa čak i oko toga da aktuelni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, “pritisnut” američkim sankcijama, napusti tu funkciju, lider SNSD prije par dana kategorično je odbacio takvu mogućnost.
– Da traže političku penziju, ne bi je bilo. Nisam čovjek koji se povlači – poručio je Dodik.
Politički analitičar Tanja Topić za Srpskainfo kaže da se o mogućoj promjeni vlasti u Republici Srpskoj i BiH prije sljedećih opštih izbora može govoriti kao o “jednom od mogućih političkih scenarija”.
– Ono što je sasvim jasno i realno jeste to da je promjena strukture vlasti na državnom nivou nerealna ukoliko je ne prati promjena vlasti na entitetskom nivou. Neke pretpostavke za drugačije preslagivanje u BiH postoje i sada, ali ih je besmisleno izvoditi a da se ne promijeni konstelacija u Republici Srpskoj – kaže Topićeva za naš portal.
Kako dodaje, svi mogu da vide da je funkcionisanje vlasti na nivou zajedničkih institucija BiH, prema njenim riječima, u stalnom i konstantnom zastoju. Međutim, kako ističe, postojeći izborni zakon ne poznaje vanredne izbore.
– Dakle, mogu biti u zastoju do idućih izbora, osim ako ne dođe do izmjena izbornog zakona koje bi predvidjele vanredne izbore. Međutim, postoji i jedan drugi scenario, koji je moguć kao opcija, ali je teško reći da je i ostvariv. To je da u Republici Srpskoj dođe do vanrednih izbora za predsjednika, što bi, hipotetički, promijenilo neke političke odnose u entitetu i možda stvorilo pretpostavke za formiranje vlasti koje bi djelovale sinhronizovano na državnom i entitetskom nivou, uz napomenu da se nalazimo u zoni pretpostavki i mogućih scenarija – ocjenjuje Topićeva.