Stevandićev prijdlog za vraćanje grba zastave i himne podržali slavni komandanti VRS, a on im uzvratio podrškom za formiranje muzeja VRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i ratni komandanti Vojske Republike Srpske /VRS/ podržavaju Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, te da je na sastanku s njima dogovoreno da se krene i u formiranje Muzeja VRS.
Stevandić je izrazio zahvalnost za navedenu podršku aktu koji je predložio, a tiče se, kako je naveo, vraćanja i korišćenja zastave, grba i himne Srpske u javnim prostorima, insitucijama, kancelarijama, na trgovima.
On je nakon današnjeg sastanka sa predstavnicima organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata o Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne rekao da je na ideju okupljenih koncipiran prijedlog da se formira Muzej VRS.
“U tom muzeju bi bili brojni eksponati putem kojih bi naša djeca i budući naraštaji trebali da vide ono što ima vezu sa našom nacionalnom istorijom i stvaranjem Srpske”, rekao je novinarima Stevandić.
On je obećao da će ideju o formiranju Muzeja VRS “pogurati” da bude odluka Vlade i finansijski podržana.
Ratni starješina VRS iz Banjaluke Velimir Vukajlović je rekao da su za ovdašnji srpski narod bitni zastava, grb i himna, jer je to važno za trajno očuvanje identiteta.
“Srpska treba da vječno postoji i ima svoja obilježja, jer je i to ono za šta smo se borili i dali ogromnu žrtvu”, rekao je Vukajlović i dodao da je više nego pozitivna inicijativa za osnivanje Muzeja VRS.
Sastanku sa Stevandićem prisustvovali su nekadašnji komandanti Vojske Republike Srpske, predstavnici Boračke organizacije Srpske, Organizacije amputiraca “Udas” i Udruženja “Veterani Republike Srpske”.
Pomenutim nacrtom zakona je predviđena mogućnost da se zajedno sa isticanjem zastave i grba ili amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Srpske mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 2. jula Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i zaključke u vezi sa ovim dokumentom sa Svesrpskog sabora u Beogradu, a 4. jula Nacrt zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.