Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je na pomenu žrtvama ustaškog terora u Drakuliću da je ovo mjesto dokaz da je žrtva jača od zločinca i da se ne smije zaboraiti, a istorija falsifikovati.

U našim selima ovdje ljudi se i dalje krštavaju i razvijaju srpske barjake za slave i svadbe. Ovdje djeca i dalje idu u školu i uče šta znači ovaj spomenik, kao i da postoji velika mogućnost da srpski narod, ako nema državu, ostane bez života, budućnosti i svoje imovine – rekao je Stevandić.

Ako se posmatra period u proteklih 200 godina u kojima su se desili pogromi srpskog naroda, od turskog doba, austro-ugarskih veleizdajničkih procesa, do Prvog i Drugog svjetskog rata, kaže Stevandić, onda se može podvući crta koju je Srpska povukla 1995. godine.

-Јedino vrijeme kada se srpski narod nije plašio pogroma, kada je slobodno ispovijedao svoju vjeru, pripadnost i kulturu je vrijeme postojanja Republike Srpske – poručio je Stevandić.

On je istakao da se neće dozvoliti da srpske žrtve budu zaboravljene, a istorija falsifikovana.

-Zato je Republika Srpska najvrednije što danas imamo. Naša je dužnost da to saznanje prenosimo svojoj djeci da nas nikada više ne zahvati vrijeme malodušnosti, podjela, nepovjerenja ili degradacije države koja je stvorena kao najaveći domet svih Srba u proteklih 200 godina – naglasio je Stevandić.

On je dodao da je Srpska postala svetionik o kome se priča u Njemačkoj, Americi, Australiji, Africi, te svuda gdje postoje njene crkve i ljudi.

Stevandić je rekao da je Srpska tema, ali isto tako da se “čuje zavijanje hijena po Sarajevu” koje žele da motivišu one koji ne bi da brane Republiku Srpsku.

-Čuvajmo Srpsku, jer je ona jedini zalog da se možemo ovako slobodno okupljati, da možemo slobodno da govorimo i da možemo da postojimo – zaključio je Stevandić.

Kod Spomen-kosturnice u banjalučkom naselju Drakulić danas je služen pomen za više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete, koje su ustaše prije 82 godine zvjerski ubile u ovom naselju i u selima Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac.