Stevandić za BORBU: Potjernice su završni pokušaj obračuna sa Republikom Srpskom; Opozicija u Crnoj Gori javno pokazuje da nas ne voli, a dio vlasti to radi na skriven način

Opozicija u Crnoj Gori javno pokazuje da ne voli Republiku Srpsku, dok drugi dio koji nas ne voli, a u vlasti su, to pokazuju na skriven način, ocijenio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
On je u intervjuu BORBI istakao da je vlast u Republici Srpskoj nesporna saradnja sa srpskim partijama i sa ljudima odanim Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori, a koji smatraju da su Srbi integrisan narod, bez obzira na države i granice.
Kako je istakao, Banja Luka će uvijek čestitati dan koji je Crna Gora ustanovila kao svoj dan, bez obzira da li se sa tim slagali neki drugi narodi i države. S tim u vezi, dodao je da je bilo za očekivati da najviši crnogorski zvaničnici (predsjednik i premijer) čestitaju dan koji je Republika Srpska ustanovila kao svoj.
Osvrnuvši se na progon kojem su iz Sarajeva izloženi najviši zvaničnici Republike Srpske, Stevandić je ukazao da potjernice za hapšenje predstavljaju završni pokušaj obračuna sa Republikom Srpskom s ciljem da ona nestane, a njeno rukovodstvo bude izolovano do trenutka dok ne bude politički, a možda i fizički, eliminisano. Poručio je da je operacija je započeta dolaskom Kristijana Šmita na poziciju visokog predstavnika u BiH bez odluke Savjeta bezbjednosti UN.
Stevandić je naglasio da će Republika Srpska nastaviti da se brani političkim sredstvima, pozivajući se isključivo na Ustav BiH, a u toj odbrani ima podršku Srbije, Rusije i Mađarske, kao i mnogih drugih zemalja koji to javno ne govore.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske je saopštio da je Banja Luka ostvarila kontakte sa novom američkom administracijom i da razgovori ide u dobrom smjeru, ali i da je potrebno vrijeme za normalizaciju odnosa koji su narušeni odlukama administracije Džosefa Bajdena.
Sud Bosne i Hercegovine izdao je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i Vama? Prethodno je za Vama, Dodikom i premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem raspisana centralna potjernica unutar BiH. Kako komentarišete ove poteze iz Sarajeva, šta se krije iza njih i da li su isti naređeni sa strane?
Potjernice su završni pokušaj obračuna sa Republikom Srpskom s ciljem da ona nestane, ili na nastavi samo formalno postojanje, a da njeno rukovodstvo bude izolovano do trenutka dok ne bude eliminisano. Politički, a možda i fizički. Da bi razumjeli suštinu potrebno je da se vratimo na početak. Operacija je počela dolaskom Kristijana Šmita na poziciju visokog predstavnika u BiH bez odluke Savjeta bezbjednosti UN. Nastavilo se njegovom odlukom kojom je izmijenio Krivični zakon BiH, pa svako ko ne poštuje Šmitove odluke ide u zatvor. Iako taj nametnuti zakon nikada nije usvojen u Parlamentarnoj skupštini BiH, koja po Ustavu jedina ima pravo da donosi i mijenja zakone, ipak je podignuta optužnica na osnovu koje je Milorad Dodik prevostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja samo zato što smo rekli da se Šmitove odluke neće primjenjivati u Republici Srpskoj.
To je kap koja je prelila čašu nakon koje je Narodna skupština donijela zakone čiji je cilj povratak na ono što piše u Dejtonskom mirovnom sporazumu iz 1995. godine. Paradoksalno, naša odbrana Ustava BiH i Ustava Republike Srpske okarakterisana je kao napad na ustavni poredak BiH! Opet na osnovu izmjena Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo nelegalni i nelegitimni Šmit. Vrhunac apsurda je raspisivanje centralne potjernice, a potom i slanje zahtjeva INTERPOL-u za raspisivanje međunarodne potjernice jer mi više nećemo da se odazovemo neustavnom Tužilaštvu BiH koje provodi ekzekuciju Srba po nalogu Šmita. Ako se INTERPOL bude vodio pravdom i svojom dosadašnjom praksom, taj zahtjev će biti odbačen. Sve što radi neustavno pravosuđe BiH, jer ga nema u Ustavu, radi po nalogu Šmita, odnosno dijela evropskog Zapada koji je na sebe preuzeo ulogu unitarizacije i islamizacije BiH nakon odlaska američkog ambasadora u BiH, Majkla Marfija.
Smatrate li da će doći do hapšenja najviših rukovodilaca Republike Srpske i šta bi ono moglo izazvati? Koji će biti naredni potezi Republike Srpske i na čiju podršku Banja Luka može računati u narednom periodu u zaštiti svojih interesa?
Neće doći do hapšenja jer mi nismo nikakvi bjegunci nego nosioci najviših funkcija u Republici Srpskoj. Izabrao nas je narod, mi smo štićene ličnosti. Uz to, ja kao narodni poslanik imam imunitet od krivičnog gonjenja za sve što uradim u Narodnoj skupštini. Taj imunitet nikad niko nije ukinuo. Ali, u naletu mržnje i srbofobije u Sarajevu sve to zanemaruju i smatraju da je napad na ustavni poredak kada predsjednik parlamenta sazove sjednicu. U pozadini je mnogo opasniji plan – da se na ovaj način, pritsicima i pokušajem izazivanja straha, Narodnoj skupštini oduzme njena ustavna uloga da donosi i mijenja zakone ili Ustav. Ako to dozvolimo Republike Srpske neće biti u roku od tri dana, jer će se za sve što parlament usvoji, a predsjednik Republike potpiše i pošalje na objavu u Službeni glasnik – pitati Sarajevo.
Ovo nije odbrana Stevandića, Dodika i Viškovića nego odbrana institucija Republike Srpske. To je ono što mnogi u Srpskoj neće da razumiju, a prvenstveno mislim na mali hor Šmitovih dječaka i djevojčica, na opoziciju koja se političkom Sarajevu i strancima nudi kao alternativa, iako nema izborni kapacitet da predstavljaju svoj narod. Ali, oni u tome vide jedini način da se dokopaju vlasti, po cijenu da Srpska bude potpuno politički i ustavno devastirana.
Republika Srpska će se nastaviti da se brani političkim sredstvima, pozivajući se isključivo na Ustav BiH koga smo prihvatili kao jedna od strana potpisnica. Jedan od naših zahtjeva je međunarodna sudska arbitraža jer tvrdimo da je Dejton, kao međunarodni ugovor, prekršen.
Mnogi u svijetu javno podržavaju našu borbu za ustavom zagarantovana prava, poput Srbije, Mađarske ili Rusije, a broj onih koji to javno ne govore daleko je veći. Mi smo jedini u BiH koji zagovaramo mir i političku borbu za svoj opstanak. Podrška drugoj strani je podrška ratu.
Kako ocjenjujute odnose Republike Srpske i Crne Gore? Kako gledate na poteze zvanične Podgorice prema Republici Srpskoj od promjene vlasti 2020. godine, koji su u potpunosti na tragu politike koju je ustanovio Milo Đukanović? Kako doživljavate to što predsjednik i premijer Crne Gore, u strahu od reakcije međunarodne zajednice, ne smiju da čestitaju Dan Republike Srpske?
Mi u Crnoj Gori ne možemo da ne primjetimo one koji nas vole i one koji nas ne vole. Mnogi koji nas ne vole, a u opoziciji su, to javno pokazuju. Drugi dio koji nas ne voli, a u vlasti su, to pokazuju na skriven način. Nesporna je saradnja sa srpskim partijama i sa ljudima odanim Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori, koji smatraju da su Srbi narod koji je integrisan, a ne dezintegrisan, bez obzira na države i granice. Kultura prevazilazi granice, njoj se ne može tražiti pasoš, ona se ne može zaustaviti. Mogu samo da maltretiraju određene ljude, kao što su maltreirani i hapsili predstavnike Srba u Crnoj Gori. Nešto slično pokušavaju da urade nama u Republici Srpskoj.
Što se tiče čestitanja, mi ćemo uvijek čestitati dan koji Crna Gora ustanovi kao svoj dan, bez obzira da li se sa tim slagali neki drugi narodi i države. Bilo je za očekivati da sa druge strane čestitaju dan koji Republika Srpska ustanovi kao svoj. Nama ne smeta ako čestitaju BiH. Ali, čak i da ne čestiraju Republici Srpskoj, mi nećemo uzvratiti istom mjerom.
Pored progona najviših rukovodilaca Republike Srpske, svjedočimo pokušajima obojene revolucije u Srbiji i nastavku obespravljivanja Srba na Kosovu i Metohiji. Da li su svi ovi događaji povezani i inspirisani sa iste adrese i da li vjerujete da je Republika Srbija, ophrvana unutrašnjim problemima, kadra da pomogne Banja Luci u ovoj teškoj situaciji?
Jasno je da su stvari povezane i da je sve dirigovano izvana. Trenutno imamo dvije vrste zapada. Jedan je američki, koji zagovara gašenje ratova i kriza u svijetu, koji želi dogovor sa Rusijom, a drugi je evropski zapad u kome su zaostaci duboke Bajdenove države i dijela Evrope. Taj dio želi ratove, obojene revolucije, nametanje svoje volje drugima i upravo taj dio još djeluje u Srbiji i u Republici Srpskoj. Zapravo, radi se o repovima njihovog djelovanja. Nije slučajno da su na nas u Srpskoj krenuli onda kada su uvjereni da je Srbija zbog protesta oslabljena i da zbog toga neće moći da pomogne Republici Srpskoj. Varaju se. Imamo snažnu političku i ekonomsku podršku Srbije, bez ugrožavanja BiH. Srbija je odmah poslala protest u centralu INTERPOL-a. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je hitno došao u Banjaluku odmah nakon osuđujuće presude Dodika i stalno se trudi da situacija ne eskalira, čuvajući mir u BiH i na Balkanu. Srbija je i te kako sposobna da nam pomogne dok istovremeno privodi kraju svoju borbu protiv unutrašnje obojene revolucije. Pobijediće rukovodstva Srbije i Srpske koje je izabrao narod, a ne oni koje pokušava da instalira truli dio zapada.
Da li je Republika Srpska ostvarila kontakte sa novom američkom administracijom? Vjerujete li da Banja Luka sa novom vašingtonskom administracijom može uspostaviti mnogo bolje odnose i da li očekujete ukidanje sankcija koje je visokim zvaničnicimna uvela administracija Džoa Bajdena?
Kontakti su ostvareni, razgovori su u toku. Ali, ne može se na prekidač objasniti situacija u BiH, ni promijeniti preko noći. Nesporno je da je to potpuno drugi odnos nego u Bajdenovoj administraciji. Ide u dobrom smjeru, ali potrebno je vrijeme.
