Stevandić o imunitetu i retroaktivnoj primjeni: Biće još predsjednika nakon Dodika
Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske nastao je kao reakcija na neustavne odluke tako zvanog visokog predstavnika dana 1. jula 2023. godine, kada je on donio odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o izmjeni zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske i Odluku kojom se sprječava stupanje na snagu odluke o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, čime je neustavno promijenio i umiješao se u stvar Narodne skupštine i onemogućio normalno odvijanje zakonodavnog procesa i funckionisanje ustavnih institucija Republike Srpske.
Rekao je ovo tokom uvodne riječi, u ime predlagača, Nenad Stevandić, predsjednik NS RS, dodajući da je visoki predstavnik u BiH, da bi natjerao svoje neistomišljenike da poštuju njegove odluke, svojevremeno donio odluku kojim se Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika BiH mijenja, pa je propisao da je “neizvršavanje odluka visokog predstavnika krivično djelo za koje je propisana zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina”.
“Bilo je mnogo komentara prije nego što je zakon ugledao svjetlost dana. Ja sam više bio za to da ovo bude ‘lex specijalis’, jer ulazimo u neizvjesno vrijeme i godinu, ali nije tako bilo. Ovaj zakon je rađen i prema zakonima regiona”, kazao je Stevandić.
Komentarišuću retroaktivno dejstvo zakona, koje se propisuje članom 8. Stevandić je podsjetio kako imaju pravo na takvu odredbu ukoliko od ranije postoji šteta koja je nanesena.
“Čuo sam gospodina Dodika (Milorad) da kaže da mu ova retroaktivna upotreba ne treba. Možda njemu ne treba, ali biće još predsjednika Republike, Vlada, ministara, Srpska će valjda živjeti još najmanje 32 godine, ma ko od bio živ ili ne. Ovdje ne postoji nikakav motiv da neko drugi bude zaštićen, ovo važi za akte koji se donose u Vladi, NS RS, Geodetskoj upravi”, poručio je Stevandić.
Podsjećanja radi, Nacrt zakona o imunitetu predviđa da predsjednik Republike Srpske, potpredsjednici Republike Srpske i ministri u Vladi RS nisu krivično i građanski odgovorni za bilo koji postupak koji su izvršili u okviru svojih nadležnosti, niti za to mogu biti privedeni, a ukoliko se protiv njih takav postupak i pokrene, imaju pravo da se pozovu na imunitet, a što dosad nije bio slučaj, jer su članovi izvršne vlasti, predsjednik i potpredsjednici Republike Srpske bili su zaštićeni samo od građanske parnice.
Zakonom je, takođe, predviđena i retroaktivna primjena, koja članom 8. podrazumijeva da sva navedena lica, te drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci, mogu da se pozovu na imunitet i ukoliko je protiv njih pokrenut krivični ili parnični postupak počevši od 1. avgusta 2021. godine kao posljedica nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Ovaj član ima i svoju alternativnu verziju, koja glasi: sva navedena lica, te drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci, mogu da se pozovu na imunitet i ukoliko je protiv njih pokrenut krivični ili parnični postupak počevši od 1. avgusta 2021. godine ili kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom X Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Dragomir Vasić, poslanik u Klubu SDS-a, rekao je da se ovdje trebaju odvojiti neposredno izabrani zvaničnici, od ovih koji su posebno izabrani.
“Trebalo bi se razmisliti da li je u zakonu mjesto izabranima u Vijeću naroda. Dalje, u članu tri stoji da su tu i članovi Vlade RS, i pitanje je da li oni treba da budu u zakonu, jer su izabrani od strane Narodne skupštine RS”, naveo je Vasić.
Kazao je da se članom osam, navodi širok opseg lica koja su retroaktivno zaštićena, ako ne poštuju odluke visokog predstavnika.
“Nisam siguran da li ovdje treba da budu sudije i tužioci, jer oni svakako imaju svoj imunitet. Tu piše da se odnosi i na druga lica, ali nije definisano tačno koja. Mislim da je ovo zaista preširoka odredba zaštite. Dalje, mi se godinama borimo protiv retroaktivne primjene zakona u Sarajevu, a ovdje je pišemo. Poenta je da nas ni ovaj niti bilo koji drugi zakon ne mogu zaštititi ako se nastavi radikalizacija političke scene u BiH. Javnom raspravom moramo riješiti ova pitanja”, naglasio je Vasić.
Napomenuo je da u Srpskoj isti zaštićeni status moraju imati predsjednik Republike i svi borci po principu “jedan za sve”, a nikako “svi za jednog”.
“Republika Srpska nije jedan čovjek”, poručio je on.