Stevandić: Najvažnije da postoji demokratski način odlučivanja
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da sloboda govora neće biti dovedena u pitanje usvajanjem Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Srpske, te da je najvažnije da postoji demokratski način odlučivanja.
Stevandić je tokom skupštinske rasprave o ovom prijedlogu podsjetio da je predloženi zakonski akt prošao formu nacrta i javne rasprave, da su uvažene mnoge primjedbe, kao i da su u pripremi tri amandmana, što pokazuje demokratski način rasprave i odlučivanja.
“Ne mislim da je ovo najbolji zakon koji će Narodna skupština usvojiti, ako ga usvoji. Ali mislim da se od nečega mora početi i mora biti neki prvi korak”, naveo je Stevandić, koji je govorio u ime Kluba poslanika Ujedinjene Srpske.
Stevandić je podsjetio da sve zemlje koje imaju neku vrstu suvereniteta imaju zakone na snazi koji govore o ovome pitanju.
Prema njegovim riječima, Mađarska je zbog Zakona o zabrani LGBT propagande i promjene pola izgubila na sudovima u EU, blokirana su joj sredstva od sedam milijardi dolara, i ima mehanizme kako da ta sredstva spasi.
“Mi smo zemlja u pristupanju i mi nemamo mehanizme, a to se može iskoristiti da i dalje budemo targetirani da se radi upravo ono što je nelegalni ili samoproglašeni visoki predstavnik počeo da širi kao propagandu, a to je da poziva investitore da ne ulažu u Republiku Srpsku i onda to ponavljaju na svoj način i naše kolege poslanici, raspravljajući o ovome zakonu”, poručio je Stevandić.
On smatra da je bolje pravno uređeno društvo sa zakonom koji je “problematičan”, nego anarhično društvo sa zakonom koji dozvoljava javno vrijeđanje, dovođenje u opasnost ličnih i porodičnih vrijednosti.
Stevandić je rekao da niko ne može negirati da postoje namjere kod određenih ljudi, da li su to političari ili novinari ili da li su plaćeni za to ili motivisani drugim razlozima, da svjesno nanose zlo nekome, te da ne smije postojati zakon koji to štiti, nego zakon koji to sankcioniše.
“Ugrožavanje slobode govora siguran sam da neće biti dovedeno u pitanje”, ocijenio je Stevandić.
On je dodao da mora postojati dio koji reguliše pitanje ugrožavanja ljudi i dovođenje u opasnost njih i njihovih porodica, te dovođenja do toga da se lažima motivišu ekstremisti koji će učiniti nešto loše po bezbjednost.
“Namjerno ugrožavanje nečijeg ličnog ugleda, pa i političkog, porodičnog mira i lične bezbjednosti i veoma često poslovnih rezultata firmi iznošenjem laži predstavlja veliki problem”, naveo je Stevandić.