Stevandić: Imovina je primarno pitanje za Srpsku
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da pitanje kriminalizacije klevete za Srpsku nije važnije od zašite imovine Republike.
Stevandić je novinarima u Banjaluci rekao da je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske predviđen kao druga tačka predloženog dnevnog reda sjednice Narodne skupštine Srpske, koja je zakazana za utorak, 18. jula.
“Kada dođe utorak, ili ponedjeljak, da vidimo šta je sa tim, da li to ostaje na dnevnom redu. On je usvojen i on je poslan poslanicima i svi su obaviješteni da je to tačka broj dva. Sve ostalo je u domenu spekulacija, ima mnogo takvih poziva, ja nisam primjetio da se tu išta promijenilo do sada”, rekao je Stevandić novinarima, odgovarajući na pitanje o mogućem protestu u vezi sa kriminalizacijom klevete.
Upitan da li je o kriminalizaciji klevete razgovarano na posljednjem sastanku sa delegacijom EU, Stevandić je rekao da je tada primarna tema bilo pitanje imovine i status Kristijana Šmita.
“To za nas nije pitanje koje je od većeg značaja nego imovina Republike Srpske i zaštita od nelegalnog visokog predstavnika”, rekao je Stevandić.
Predsjednik Narodne skupštine Srpske je rekao da Holandija, Njemačka i Belgija, koje su članice EU, imaju mnogo strože zakone kada je riječ o kleveti od onog koji je predložen u Srpskoj.
“Republika Srpske mora da zaštiti njenu imovinu i da se zaštita od odluka visokog predstavnika”, istakao je Stevandić
Predsjednik Stevandić izjavio je da Srpska nije arbitar unutar bošnjačkog korpusa i ne koristi termine kao šef Misije BiH pri UN Zlatko Lagumdžija koji isijava ekstremizam.
Stevandić je istakao da Republika Srpska ne koristi termine i ne govori da je neko zlo, kao što to radi Lagumdžija, jer su predstavnici Srpske pristojni i kulturni.
“Međutim, kada ljudi izgube živce i vide da su njihovi politički projekti propali, kao što radi Lagumdžija koji je svojevremeno dolazio na proslavu Dana Republike, onda im samo ostaje da isijavaju ekstremizam”, rekao je novinarima Stevandić.
On smatra da Lagumdžija nije spomenuo Republiku Srpsku niko ne bi znao da je živ.
Dodaje da je sarajevski gradonačelnik Benjamina Karić izazvala vjersku i nacionalnu mržnju atakom na istinite podatke na tablama koje je postavio grad Istočno Sarajevo o 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo.
“Upravo to što je uradila Karićeva, sa atakom na istinite podatke na tablama je izazivanje nacionalne i vjerske mržnje i nju je trebalo da procesuiraju nadležni organi”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci.
On je podsjetio da je Karićeva isto uradila nametanjem ploče na Kazanima, gdje je izbrisana nacionalnost srpskih žrtava i napisano da su tu pobijeni “građani Sarajeva”.
“Svi znaju da su tu pobijeni Srbi iz Sarajeva i da je zaslužila krivičnu prijavu i da širi nacionalnu i vjersku mržnju. Želi da sakrije podatak da je 157.000 Srba napustilo Sarajevo, jer da nisu i da su glasali, ona sigurno ne bi bila gradonačelnik”, naglasio je Stevandić.
On je istakao da, isto tako, svako targetiranje ili pokušaj nanošenja zla Srpskoj, znači da će biti postavljena veća tabla na boljem mjestu i niko je neće srušiti.
Potpredsjednik Skupštine grada Zoran Trapara rekao je da je protiv toga da se bilo šta uklanja u Istočnom Sarajevu i najavio da će biti postavljena još veća tabla na kojoj će pisati da je taj grad pretrpio mnogo toga.
“Kao građanin Istočnog Sarajeva smatram da je ta tabla bila na našem dijelu”, rekao je Trapara, navodeće da oni u Federaciji BiH imaju običaj da “utvrđuju” da je sve na njihovom.
Za kraj, Stevandić smatra da se u Republici Srpskoj treba naći načina da se pomogne dvjema studentkinjama koje Tužilaštvo BiH želi da optuži za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje zbog objave na mrežama fotografija sa podignuta tri prsta i generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
“Ta kvalifikacija je više politička poruka i pokušaj zastrašivanja Srba. One nisu izazvale nikakvu vjersku i nacionalnu mržnju sem par komentara, a sto puta gorih komentara i poruka na mrežama imamo svaki dan u FBiH”, ukazao je Stevandić.
On je naveo da su se, nakon obilježavanja u Srebrenici, mogle čuti stotine poziva na ubistvo, paljenje Republike Srpske, ubistvo predsjednika Srpske Milorada Dodika, predsjednika Narodne skupštine Srpske, a da ni protiv koga nije podnesen izvještaj za širenje vjerske i nacionalne mržnje.
“A ovdje će se zbog nekog selfija dvije studentkinje podići prašina – jasno se vidi razlika”, kaže Stevandić.
Tužilaštvo BiH zatražilo je od Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Kantona Sarajevo materijal u vezi sa dvije studentkinje što će okvalifikovati kao krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
Mediji navode da je riječ o studentkinjama Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i bezbjednosne studije u Sarajevu.
Napravljen je skrinšot sa privatnog “Instagram” profila jedne studentkinje, što je objavljeno u federalnim medijima, koja je u majici sa likom vojvode Mitra Maksimovića podigla tri prsta.
Druga studentkinja je objavila fotografiju generala Mladića na kojem je napisan tekst “Osuđen na besmrtnost. Bio si i ostat ćeš naš heroj”.