-Kada smo odlučili da treba da započnemo sa izgradnjom Centralno spomen-obilježje, mi smo razgovarali sa boračkim organizacijama – konkretno sa boračkom organizacijom Banjaluke koja je nakon toga upoznala i sve druge organizacije – dakle kompletnu strukturu sa svim detaljima.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković koji je još jednom naglasio i to da je želja boraca bila da se ovaj spomenik nalazi na lokaciji nekadašnjeg „Krašovog parkinga“.

-Za njih je to bilo jako bitno, da oni odlučuju o lokaciji. Jednoglasno su rekli da to treba da bude upravo lokacija „Krašovog parkinga“. Ja sam predlagao i neke druge lokacije u gradu, a kako bi sam spomenik došao do većeg arhitektonskog izražaja. Oni su rekli da žele lokaciju na kojoj smo ga i izgradili i to je bilo prvo što smo ispoštovali. Nakon toga, krenulo se u proceduru, a to je raspisivanje međunarodnog konkursa. Mi smo izradu Centralnog spomen-obilježja dali u svijet, kako bi mogli i arhitekti sa svih krajeva svijeta da se prijave na ovaj konkurs. Nakon toga su udruženja iz Federacije oglasila i rekla svijetu da ne treba da se crta genocidni spomenik, te je dio arhitakata odustao – rekao je on.

Ipak, kako kaže – stiglo je više od 45 prijedloga, a 100 hiljada eura je bila nagrada za najbolje rješenje.

-U komisiji su bili skupltori, vajari, arhitekti i borci, više od 40 rješenja je bilo isrped nas i to je proces koji je trajao godinu i po dana, dakle, samo je neko izmislio da je sve to bilo preko noći. Mi kada smo kretali u to, niko nije bio za to, onda kada smo napravili prve korake – ni to nikoga nije interesovalo. Kada smo zvali nadležno ministarstvo, rekli su nam da to ne radimo, da je to njihov posao. Tada sam ih upitao – zašto to niste uradili prije 30 godina? Neko mora i ja želim to da radim – kazao je gradonačelnik.

Naglasio je i to kako su ispoštovane sve procedure, te da su više od 40 rješnja, koja su stigla iz cijelog svijeta otvarali, bez da su znali koje je čije rješenja i iz koje zemlje.

-Birali smo, sužavali izbori i kada su nam ostala smao tri rješenja, ponovo smo angažovali sve potrebne ljude iz struke. Kada je izabrano prvo rješenja, tada smo i saznali čije je – od mladog momak iz Banje Luke, arhitekta, čije je rješenje izabrano kao najbolje u konkurenciji od preko 40 radova – dodao je.

Podsjetio je Stanivuković i na to da je napravljena i izložba svih rješenja, koja je trajala 30 dana, te da su i tada svi mogli da daju određene sugestije.

-Nosio sam pobjedničko rješenje i kod vladike, bilo je i u Palati predsjednika, ali i u Vladi Republike Srpske. Nakon toga je bio sastanak rukovodstva Republike Srpske i Grada, gdje smo pričali upravo o tome – istakao je gradonačelnik Stanivuković.

Podsjetio je još jednom kako izgradnja ide dobrom dinamikom, te da, kada nije bilo sredstava – Grad ih je doznačio.

-U trenutku kada imamo ganaraciju da Vlada Republike Srpske i Palata predsjednika treba da doznače sredstva, nama se niko ne javlja. Ja ne zovem za sebe, nego zovem da pitam kada će biti sredstva za izgradnju Centralnog spomen-obilježja. Ako ne uplate sredstva, ovaj spomenik neće moći biti završen 9. januara, na Dan Republike Srpske. Radovi sada teku dobrom dinamikom, ima još posla oko mjesec dana, ali imaju određeni radovi koji moraju da budu završeni i prije zime, radovi koji traže bolje vremenske uslove – istakao je on.

Poručio je kako očekuje da svi budu profesionalni po pitanju izgradnje ovog spomenika.

-Ja ću nastaviti da zovem, da pitam kada će biti doznačena sredstva, a sve kako bi svi radovi na izgradnji Centralnog spomen – obilježja bili okonačni do 9.januara – zaključio je gradonačelnik, Draško Stanivuković.