Šta se dešava u Južnoj Koreji?

Najnoviji potez dolazi nekoliko sati nakon što su opozicione stranke podnijele prijedlog za opoziv predsjednika Južne Koreje, nakon njegovog proglašenja ratnog stanja, koje su poslanici blokirali kasnije tokom dana.
Demokratska stranka i još pet manjih stranaka planiraju da taj prijedlog, koji je predat u skupštinsku proceduru, iznesu na plenarnoj sjednici parlamenta u četvrtak, sa zahtjevom da se on stavi na glasanje u petak ili subotu.
Za usvajanje prijedloga za opoziv predsjednika države potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu, odnosno od 300 poslanika u Narodnoj skupštini, opozicionim poslanicima bi trebalo da se pridruži i osam poslanika vladajuće stranke.
Ministar odbrane ponudio ostavku
Ministar odbrane Južne Koreje Kim Jong Hjun izvinio se danas javnosti zbog stvaranja zabrinutosti u vezi sa uvođenjem ratnog stanja i ponudio svoju ostavku.
“Ponudio sam svoju ostavku predsjedniku, preuzimajući odgovornost za sva previranja izazvana ratnim stanjem”, napisao je on u pisanoj izjavi dostavljenoj južnokorejskim medijima, prenosi Jonhap.
Južnokorejski predsjednik Jun Suk-Jeol proglasio je u utorak ratno stanje “da bi iskorijenio pro-sjevernokorejske snage i zaštitio Ustavni poredak”, što je izazvalo negodovanje većine poslanika u Skupštini koji su izglasali Rezoluciju kojom se traži ukidanje ratnog stanja. Vanredno stanje ukinuto je sinoć.
