Sportska dvorana „Borik“ uskoro će dobiti najljepši mogući poklon za 50. rođendan – novi parket.

Radovi na promjeni podloge u banjalučkom hramu sporta, koji su počeli 21. oktobra, trebali bi biti završeni najkasnije 19. novembra.

Veliki infrastrukturni projekat (površine 1300 metara kvadratnih) ne samo za Sportski centar „Borik“, već i za cijelu sportsku zajednicu, klubove, njih preko 40, ali i rekreativce, izvodi firma „Trisar In“ iz Sarajeva.

Proizvođač parketa je „Junkers“, a model istog je „Unobad 62+“. U pitanju je drveni bukov masiv, puno drvo, klase premijum. „Borik“ će imati parket identičan onome na kojem su se, u Parizu na Olimpijskim igrama, održavale rukometne, odnosno košarkaške utakmice.

Samim tim novi parket ima sve moguće sertifikate, FIBA, IHF…Radovi se odvijaju po modernim standardima, na betonsku podlogu se stavlja određena folija kao parna brana, što se nekad ranije nije radilo, dakle mijenja se i kompletna podkonstrukcija. Mogućnost brušenja i ponovne obrade ovog parketa je osam do deset puta.

Garantni rok za parket iznosi 24 mjeseca od dana izvršene primopredaje. Direktor SC „Borik“ Nenad Talić ističe da, kada se završi postavljanje cijelog parketa, ići će se ka bojenju, odnosno obilježavanju terena za sve sportove.

Tada će se izabrati dominantna boja. Želja svih u SC „Borik“, a ujedno kao znak zahvalnosti Kabinetu predsjednika i samom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koji je donirao sredstva, je da na centralnom dijelu stoji grb Republike Srpske.

– Kako dvorana „Borik“ proslavlja 50. rođendan, mislim da nije mogla dobiti ljepši poklon od novog parketa. Ovo je najljepši način da obilježimo ovaj lijep jubilej. Sam predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik i njegov savjetnik Mladen Bojinović nisu mogli da vjeruju da su dvorana „Borik“ i stari parket vršnjaci. Gospodin Dodik je pokazao empatiju, donirao 400.000 KM za promjenu parketa i dužni smo mu veliku zahvalnost. Parket je imao nekoliko djelimičnih rekonstrukcija u proteklom periodu, minulih godina. Bio je u jako lošem stanju. Ovom prilikom ću se zahvaliti svim radnicima dvorane „Borik“ koji su dali svoj maksimum da parket izdrži sve ove godine. Ono što se mi nadamo, je da će ovaj novi parket poslužiti bar onoliko godina koliko je služio i prethodni – rekao je Talić.

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Mladen Bojinović prvu utakmicu na parketu „Borika“ odigrao je prije nešto više od 30 godina. I te kako je se dobro sjeća.

– U tim ratnim vremenima 1993. godine, kada sam počeo igrati rukomet igrali smo protiv Srednjoškolca iz Novog Grada. Tada je parket bio „valovit“. Tačno se sjećam tog odskoka lopte…Ovo danas je veliki plus za Banjaluku, Republiku Srpsku i naravno naš „hram sporta“, dvoranu „Borik“. Kad sam postao savjetnik predsjednika to je bila jedna od prvih tema razgovora, lično sam bio šokiran činjenicom da od kako je sagrađena dvorana „Borik“ 1974. godine, nije mijenjan parket. U praksi se parket mijenja pet, šest do deset godina najkasnije, u svim dvoranama. Odmah sam podržao incijativu predsjednika da uđemo u priču, da obezbijedimo sredstva za promjenu parketa – istakao je Bojinović.

Monpelje

Dugo godina Mladen Bojinović harao je evropskim parketima. Nekada čuveni rukometaš prisjetio se jedne anegdote iz Monpeljea, dok je igrao za istoimeni klub. Objasnio je da kao što fudbaleri poznaju travnati tepih, tako i rukometaši poznaju svaki djelić domaćeg parketa.

– Igrao sam u Monpeljeu i tačno sam znao da jedan dio parketa na sredini terena, na nekih 15 metara od gola je bio malo oštećeniji i tu lopta definitivno nije odskakala kao na drugim dijelovima terena. U Ligi šampiona igrali smo protiv Flensburga, a vihorno krilo Nijemaca, Lars Kristijansen, krenuo je u kontru. Nije bilo šanse da ga stignem, ali ali sam vidio da je krenuo prema tom, oštećenom, dijelu parketa, gdje mu lopta sigurno neće odskočiti kako je navikao. Trčao sam do kraja za njim i kad je posljednji put trebao da „tapne“ loptu, ona mu nije odskočila kako treba, uspio sam ga stići i spriječiti pogodak – otkrio je Bojinović.