Savić-Banjac: Referendum trebamo čuvati kao adut, a ne koristiti ga u svrhu kampanje
Juče se pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske našla izmjena zakona o referendumu, kojim se briše prag kojim je ranije definisano da na referendum mora izaći više od 50 posto birača s pravom glasa, a poslanica PDP Mirna Savić-Banjac u diskusiji je iznijela svoje mišljenje o ovome.
– Svaka izmjena koju radimo smatram da treba da ide u pravcu demokratizacije i ostvarivanja većih prava i koristi za građane. Mi ovim izmjenama poništavamo i umanjujemo značaj izbora i glasanja i mislim da idemo u suprotnom smjeru – kazala je Savić-Banjac.
Upitala je i koja je konkretna korist ovih izmjena i koji je konkretan razlog, te šta će ovaj novi zakon imati, a da nismo imali već postojećim.
– Imali smo mnogo diskusija o referendum i sigurno smo u u mnogo delikatnoj poziciji, mi kao Republika Srpska, a ono što sam govorila jeste da nikada ne razmišljamo unaprijed. Upravo je taj referenduim i granica više od 50 odsto i snaga naroda nešto što treba da čuvamo kao adut – istakla je poslanica PDP.
Novim prijedlogom, ukupna izatnost, kolika god bila, ne dovodi u pitanje validnost referenduma.
– Kada se bude trebalo razmišljati, govoriti i glasati o bitnim pitanjima za opstanak i temama od javnog značaja za sve građane i kada vidim ovakvu izmjenu, čini mi se da idemo u pravcu toga da će ovo biti zgodan mehanizam za neke naredne kampanje – rekla je Savić – Banjac i dodala da će biti omogućeno da se o nečemu stalno glasa te da to neće imati pravu težinu.
Savić-Banjac smatra da će se ovom izmjenom oslabiti institut referenduma koji je neophodan da se zadrži, te da se sa takvim stvarima ne treba igrati.
– Mi treba da afirmišemo i osnažimo ljude da izlaze na bilo kakve izbore, pa samim tim in a referendum. Treba da razmišljamo o tehničkim promjenama vezno za process izbora i glasanja prije ove izmjene – ističe poslanica PDP.
U PDP-u kažu da je vlast RS-a u protekle dvije decenije previše puta potrošila riječ referendum, da je riječ o novim političkim igrama, ali i da je pokazatelj da građani ne bi bili zainteresovani da glasaju na referendumskim pitanjima, koji su za skupštinu ionako neobavezujući.