Uprkos protivljenju mještana, Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske, odobrilo je upotrebu rudarskog objekta na ležištu “Bistrica” kod Prijedora privrednom društvu “Drvo eksport” iz Teslića. Mještani tvrde da je dozvola izdata nelegalno, te da su u Bistrici narušena osnovna ljudska prava.

Upotrebna dozvola je izdata nakon što je koncesionar pribavio svu potrebnu dokumentaciju propisanu zakonom, dobio vodnu i ekološku dozvolu i nakon što mu je odobrena projektna dokumentacija saopšteno je iz resornog ministarstva.

Koncesionar, odnosno preduzeće Drvo-export iz Teslića, kako su naveli, tek sada može da eksploatiše ugalj u komercijalne svrhe. Mještani Bistrice koji se mjesecima protive pokretanju rudarske proizvodnje, tvrde da je dozvola izdata nelegalno te kako kaže Zoran Ninić jedan od mještana ovog sela, bezočni falsifikat uradio je Rudarski zavod iz Prijedora navodeći da je u Bistrici eksploataciono polje samo 9,5 hektara.

“Zašto 9,5 hektara, zato što površine ispod 10 hektara oslobađaju koncesionara izrade studija uticaja na životnu sredinu. Kada uzmete taj elaborat od Rudarskog instituta Prijedor, u njemu su navedene katastarske čestice na kojem se nalazi eksplotaciono polje. Matematički gledano dobijete površinu dobijete površinu od 148 hiljada metara kvadratnih” kaže  Ninić.

Više mještana Bistrice je nedavno tužilo Republiku Srpsku, Grad Prijedor i preduzeće “Drvo eksport” u parničnom postupku jer, kako navode, ugrožena su osnovna ljudska prava.

“Ovdje se krši ustavno-pravni poredak, to od početka pričamo. Ovdje se izlazi u susret privatnicima, pojedincima koji su u sprezi sa ljudima iz ministarstva , sa premjerom, predsjednikom… Ovdje jednostavno građani kao da ne postoje”, kaže Ninić.

“2,5 dunima zemlje je otišlo. Oni i dalje rade, potkopavaju… Cijeli dan drobilica radi čak i do jedan iza ponoći”, kaže Radmila Zrnić.

Koncesiona naknada za eksploataciju uglja iz rudnika Bistrica iznosi 2,6o maraka po toni i taj iznos kako navode iz resornog ministarstva , predstavlja prihod u budžet Republike Srpske i grad Prijedor. Koja je finansijska korist lokalne zajednice, prvi čovjek grada Slobodan Javor nema zvaničnih informacija ali kako je sam poručio grad Prijedor ne može osporiti koncesionara u svojoj namjeri.

“U ovom momentu grad Prijedor ne može niti je mogao osporavati privatno vlasništvo licu koje je obezbijedilo svu potrebnu dokumantaciju i gdje su fizička lica, vlasnici zemljišta prodali svoju zemlju”, kaže Slobodan Javor, gradonačelnik Prijedora

Problemi u Bistrici traju od aprila prošle godine dolaskom kompanije Drvo-export koji su kako tvrde mještani ovog sela, započeli nelagalno da kopaju i pripremaju teren za potencijalni rudnik mrkog uglja. Brojni protesti mještana i apeli prema nadležnim institucijama nisu urodili plodom jer je Vlada Republike Srpske uprkos protivljenju mještana donijela Odluku o pokretanju rudarske proizvodnje u sred pitomog sela podno Kozare.