Bosna i Hercegovina mora što više razvijati sopstvenu proizvodnju hrane, od čega u konačnici i zavise njen napredak i stabilnost, a Evropska unija će joj u tome pomoći različitim projektima.

Ovo je zaključeno na dvodnevnoj radionici za bh. medije koja je organizovana u Mostaru u sklopu projekata “EU4AGRI” i “EU4AGRI  Recovery”, a koje finansira Evropska unija, sa ciljem podizanja svijesti o poljoprivrednoprehrambenom sektoru u Bosni i Hercegovini i finansijskoj podršci koju omogućava Evropska unija bh. poljoprivrednicima.

Učesnici su imali priliku da unaprijede svoje vještine i znanja o projektima “EU4AGRI” i “EU4AGRI  Recovery”, kroz raznovrsne interaktivne radionice i predavanja iz prakse, uz posjetu hercegovačkom etnoselu u Čitluku, čiji su vlasnici među uspješnim korisnicima “EU4AGRI” projekta.

Predstavljajući medijima dosadašnje rezultate i dobre prakse ovih projekata, Nežla Adilagić, projektni menadžer “EU4AGRI” projekta, kaže da se preko medija najbolje prenosi glas o važnosti ovih projekata, preko kojih poljoprivrednici i svi oni koji su naslonjeni na poljoprivredu mogu saznati kako da dođu do sredstava koja nisu donacije, već su u pitanju razvojni projekti.

“Mi ne radimo samo sa poljoprivrednicima, već uopšte sa ruralnim sektorom koji je važan za državnu poljoprivredu, a svaka država mora moći da proizvede za sebe što više, ili čak cjelokupnu potrebu za hranom, pa je najvažnija poruka koju šaljemo da potencijalni korisnici u poljoprivrednoprehrambenom sektoru saznaju za mogućnosti koje im se nude kroz naše projekte, a to je pristup bespovratnim finansijskim sredstvima Evropske unije”, poručila je Adilagićeva.

Da se cjelokupan projekat mora bolje promovisati i preko nadležnih ustanova i institucija, potvrđeno je i iz mostarske gradske uprave, čiji su predstavnici predočili aktivnosti iz ovog projekta slične Trebinju, jer su u oba grada iz “EU4AGRI” sredstava renovirane po jedna gradska pijaca sa cjelokupnom infrastrukturom.

U okviru radionice organizovana je i posjeta korisniku “EU4AGRI” projekta “Hercegovačkom selu” u Čitluku, gdje je predstavnicima medija predstavljena uspješna priča projekta, kako bi se izgradili kapaciteti za što bolje i aktivnije izvještavanje o poljoprivrednim temama.

“U našem okruženju ljudi još nisu svjesni da im ovakvi fondovi Evropske unije mogu pomoći u samom unapređenju proizvodnje, digitalizaciji i modernizaciji proizvodnih pogona”, kazao je Anđeo Vasilj, menadžer “Hercegovačkog sela”, napominjući da su u partnerstvu sa opštinom Čitluk osmislili koncept od proizvodnje do realizacije u degustacionoj sali ovog kompleksa.

Opština je, kako dodaje, nosilac projekta u marketinškom smislu, pa je taj projekat uspješno realizovan u ovakvom partnerstvu.

U okviru projekta “EU4AGRI”, zahvaljujući sredstvima EU, 19. septembra objavljen je novi javni poziv za mjeru podrške investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, u sklopu koga je na raspolaganju dva miliona maraka, a sredstva podrške po jednoj prijavi mogu iznositi od 20.000 KM do maksimalno 200.000 KM (bez PDVa).

Kroz ovaj javni poziv Evropska unija će podržati poljoprivredna gazdinstva koja doprinose stabilizaciji/jačanju proizvodne konkurentnosti i povećanju nivoa produktivnosti primarne poljoprivredne proizvodnje kao što su: proizvodnja mlijeka, mesa, uzgoj žitarica i uljarica, uzgoj voća, uključujući vinogradarstvo i masline, uzgoj povrća, proizvodnja sadnog materijala (sadnice voća, presadnice povrća i sjemenski krompir), proizvodnja jaja, uzgoj ribe, uzgoj začinskog bilja, ljekovitog bilja i gljiva, kao i proizvodnja meda.

Prijave se mogu podnositi od 5.10.2023. do 20.11.2023, do 15.00 sati, i nakon isteka ovoga roka se neće uzeti u razmatranje.

Prijava se podnosi isključivo putem online platforme https://javnipoziv.undp.ba., a instrukcije za korištenje ove platforme mogu se pronaći na istom linku.