U sredini najveće kružne rasksnice u Banjaluci gradi se novi park. Radovi teku ubrzano, a park će biti značajan po tome što će ga krastiti spomenik posvećen kralju Tvrtku l Kotromaniću.

Paralelno sa tim gradi se i “Park knjige” u kojem će svoje mjesto imati  i ban Kulin.

Međutim, ono što je važno napomenuti jeste zbog čega su ove istorijske ličnosti izuzetno važne,  te zbog čega zaslužuju spomenik u Banjaluci.

– U centralnom dijelu parka biće postavljen Spomenik Kulinu banu ukupne visine osam metara sa najstarijom trgovačkom poveljom ispisanom ćiriličnim pismom koja počinje riječima “U ime Oca i Sina i Svetoga duha“. Kroz izgradnju ovog spomenika, Centralnog spomen-obilježja ali i Spomenika Tvrtku I Kotromaniću želimo poslati poruku da smo opredijeljeni da radimo i na razvoju spomeničke kulture našeg grada, na kojoj se nije radilo od postavljanja spomenika Petru Kočiću– kazao je gradonačenik Banjaluke Draško Stanivuković.

Kada govorimo o banu Kulinu treba se osvrenuti na još jedan važan podatak

Naime, još 2018.godine je u Narodnoj skupštini RS upriličeno svečano predstavljanje javnosti dva najznačajnija i najljepša spomenika srpskog jezika – 166. lista Miroslavljevog jevanđelja i Povelje bana Kulina (autentične kopije) i to na Dan slovenske pismenosti i kulture, 24. maja, Svetog Ćirila i Metodija.

Tadašnji predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović je istakao da je “Povelja bana Kulina pisani spomenik od izuzetnog značaja u jezičkom, pravnom i diplomatskom smislu za srpski narod i druge južnoslovenske narode, te da je to višestruko  važan dokument, koji govori o odnosima Dubrovačke Republike i srednjovijekovne Bosne”. U pitanju je jedan od najstarijih hrišćanskih spomenika pismenosti, koji je bosanski ban Kulin napisao dubrovačkom knezu Krvašu 1189. godine.

– Miroslavljevo jevanđelje i Povelja bana Kulina dokazuju naše porijeklo, zajedničke korijene današnjih naroda i upućuju nas da mi, Južni Sloveni, i danas trebamo da jačamo bratske, prijateljske i dobrosusjedske odnose – naglasio je tada Čubrilović.

Ono što je interesantno jeste da se do danas zadržala poslovica od “Kulina dana i dobrijeh dana”, koju mnogi koriste, iako ponekad možda ne znaju tačno porijeklo izreke.

Naime,  ban Kulina vladao je Bosnom u drugoj polovini 12. i početkom 13. vijeka. U vrijeme njegove vladavine ubrzano je počela da jača Bosanska država.

Kulin ban je bio u rodbinskoj vezi sa lozom Nemanjića. Tada se razvijala zemljoradnja zatim stočarstvo i rudarstvo. Bilo je mesa, kože, drveta i rude.

U Bosni je nastupio opšti napredak, a odatle je nastala izreka “Od Kulina bana i dobrijeh dana”.

Ko je bio kralj Tvrtko l Kotromanić?

Najveću teritoriju i moć Bosna je imala za vrijeme kralja Tvrtka l Kotromanića, koji je bio bosanski ban, i kralj Srba i Bosne, u drugoj polovini 14. vijeka.

Nakon kraja dinastije Nemanjića, on je bio direktan potomak (po ženskoj liniji).

Tvrtko I Kotromanić prvi je bosanski vladar koji je uzeo titulu kralja. U jesen 1377. godine na grobu Svetog Save u manastiru Mileševa krunisao se za kralja Srba i Bosne. Velika i moćna država Tvrtka nije se dugo održala jer je nakon njegove smrti počela da slabi, ističu istoričari.