Privremeno rješenje koje je, izgleda, postalo trajno: Građevinska škola u Banjaluci GODINAMA KUBURI S PROSTOROM, a sve više đaka želi baš u nju
Dvije različite škole u jednoj učionici. Fizičko vaspitanje u parku ako vrijeme to dozvoli. Ovako izgleda školovanje đaka jedne srednje škole 2024. godini u Banjaluci.
Riječ je o Građevinskoj školi. Njima đaka ne manjka, ali im fali učionica.
Da se ovaj problem vuče već godinama potvrdila je u profesorka iz ove škole. Prema njenim riječima, Građevinska škola praktično nema svoj objekat zbog čega nadležni smanjuju upisnu kvotu bez obzira na zahtjev tržišta i učenika.
– Građevinska škola je prošle godine upisala 160 učenika, ove godine Ministarstvo prosvjete i kulture RS odobrava 128 učenika. Ukidaju dva tehnička odjeljenja, geodetski i građevinski smjer – kaže ona za Srpskainfo.
Kako je dodala, ovo je jedina škola kojoj je umanjen upis đaka za skoro 50 odsto. I profesori se se našli u čudu nakon ove informacije. Vjeruju da u Banjaluci postoji prostor gdje se ova škola može smjestiti.
– Građevinska škola u ovom gradu postoji kao zasebna škola od 1974, a danas, 50 godina kasnije, škola praktično nema svoj objekat i samim tim nam smanjuju upis bez obzira na zahtjev tržišta i to što djeca žele u ovu školu – kaže profesorka koja nije željela da joj otkrivamo ime.
Smatra da su oni kao ustanova prioritet i da se treba naći način i prilika za djecu koja žele da se školuju u Građevinskoj školi.
Na pitanje da li su se obratili Ministarstvu prosvjete i kulture, dodala je da se škola u više navrata obraćala nadležnima i da se pokušao naći način za objekat ili druge prostorije, ali do danas nemaju nikakve odgovore.
Konkretne odgovore ni mi nismo uspjeli da dobijemo od Ljubana Bajića, direktora Građevinske škole u Banjaluci.
Kratko je rekao da čekaju odobrenje Gradske uprave Banjaluka za objekte u kojima će se održavati časovi. Na naša pitanja da li je eventualno odobren neki novi objekat za smještaj Građevinske škole i gdje bi se mogli smjestiti, odgovor još nismo dobili ni iz Grada Banjaluka.
Da se puno toga nije promjenilo u prostorijama Građevinske škole, potvrđuju i bivši i sadašnji učenici. Jovana R, koja je završila ovu srednju školu prije 3 godine, kaže da su i tada imali fizičko mimo svih propisa.
– Fizičko vaspitanje tokom zime smo imali u učionici, a kada je lijepo vrijeme išli smo u park “Mladen Stojanović” – priča ona za Srpskainfo.
Da je i danas tako govore učenici s kojima smo pričali. Pričaju kako jedan od glavnih školskih predmeta tokom hladnih dana i dalje imaju u učionici, a tokom lijepog vremena “sele” se u park koji se nalazi preko puta škole.
Problema ima još. Kako nam pričaju učenici Građevinske škole, jedan dio đaka ove srednje škole ide na nastavu u drugu srednju školu. I to je njihova svakodnevica i školovanje.
– Za četvrte razrede trenutno nema mjesta u Građevinskoj, pa se nastava održava u Poljoprivrednoj školi koja se nalazi u banjalučkom naselju Lazarevo – priča nam jedna učenica.
Podsjećamo, direktor Građevinske škole, Ljuban Bajić, prošle godine je izjavio da su učenici završnih razreda koji idu u drugu smjenu smješteni u Poljoprivrednu školu, jer nisu imali drugog rješenja. Tako profesori praktično drže časove na dvije lokacije u Banjaluci.
Građevinska škola je smještena u bivšu zgradu Investiciono-razvojne banke još prije 11 godina, i to kao privremeno rješenje, koje se zadržalo i danas. Ova škola se do sada više puta selila. Između ostalog, iz zgrade Katoličke gimnazije 2003. godine prešli su u objekat u Lazarevu, da bi opet 2012. godine, a zbog loših uslova, prešli u zgradu IRB.
Učenici ove škole su se izdvajali i osvajali zavidne rezultate na poljima struke, ali i u sportu, umjetnosti i kreativnosti. Ranije je bilo govora o izgradnji Srednjoškolskog centra na zemljištu Poljoprivredne škole, gdje bi, između ostalih, svoje mjesto našla i Građevinska.
Podsjećamo, Banjaluka će dobiti Sportsku gimnaziju koja će biti smještena u Sokolskom domu.
– Grad ulaže u svoj objekat, koji je trenutno gotovo prazan, a u kojem imamo mogućnost da napravimo učionice, zbornicu, fiskulturnu salu i ostale potrebne prostorije – rekao je gradonačelnik Draško Stanivuković.