Presretnuti podaci ukazuju da je Kina pristala tajno slati oružje Rusiji
Povjerljivi američki dokumenti koji su procurili navodno sadrže presretnute ruske obavještajne informacije u kojima se navodi da je Kina odobrila “pružanje smrtonosne pomoći” Rusiji u ratu u Ukrajini i planirala tu vojnu opremu prikazati kao civilne predmete, navodi Washington Post.
Presretnute informacije, očigledno dobijene američkim prisluškivanjem ruske Vanjske obavještajne službe (SVR), su dio strogo povjerljivih dokumenata od 23. februara vezano za za Ukrajinu i Rusiju koji je sastavio Ured direktora Nacionalne obavještajne službe (ODNI).
Ovo je bio jedan od brojnih ranije neprijavljenih dokumenata koje je Washington Post dobio iz mnoštva slika povjerljivih datoteka postavljenih na privatnom serveru u aplikaciji za razmjenu poruka Discord.
Navodno je SVR izvijestila da je kineska Centralna vojna komisija “odobrila inkrementalnu nabavku” oružja i željela da se to čuva u tajnosti. Nike navedeno kako je ruska služba došla do te informacije.
Dokument Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe pod nazivom “Izvještaj o praćenju”, koji je “sažetak nedavnih izvještaja i odabranih stavki iz [obavještajne] zajednice” označen je kao strogo povjerljiv sa vrlo ograničenom distribucijom. Informacije o Kini su navedene pod podnaslovom “PEKING NAVODNO ODOBRAVA SKRIVENE POŠILJKE SMRTONOSNE POMOĆI U RUSIJU“.
Ured nije odgovorio novinarima Washington Post-a na upit za komentar.
“Nismo vidjeli dokaze da je Kina prenijela oružje ili pružila smrtonosnu pomoć Rusiji. Ali i dalje smo zabrinuti i nastavljamo pomno pratiti”, rekao je visoki zvaničnik američke administracije za WP.
Još jedan visoki zvaničnik iz sektora odbrane se složio sa tom ocjenom. Obojica su tražili da ostanu anonimni.
Produbljivanje odnosa Kine i Rusije
Kako navodi ovaj list, izvještaj pruža do sada najdetaljnije dokaze o tome šta je dovelo do niza javnih i privatnih upozorenja Bidenove administracije Pekingu počevši od kraja februara.
Kina, koja drži da je neutralna po pitanju rata u Ukrajini, osudila je te američke izjave i zvaničnici te zemlje su govorili da neće prihvatiti prisilu ili dozvoliti da optužbe koje iznose SAD dok Washington usmjerava ogromne količine oružja Ukrajini.
Međutim, čini se da dokument koji je procurio pokazuje produbljivanje odnosa Rusije s Kinom, koja je sada glavni strani prijatelj Moskve, jer rat predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini ostavlja Rusiju sve više izolovanom. Iako se činilo da je kineski lider Xi Jinping učvrstio svoj odnos s Putinom tokom trodnevne posjete Moskvi prošlog mjeseca, Kina se suzdržavala da u potpunosti podrži napore ruskog lidera u Ukrajini, te umjesto toga se predstavila kao potencijalni mirotvorac.
Sjedinjene Države i NATO skeptično su odgovorili na pozive Pekinga na prekid vatre i na njegov mirovni plan od 12 tačaka, rekavši da nikakvo rješenje ne bi trebalo dozvoliti Rusiji da se “odmori” i “naoruža”. Ukrajina, u međuvremenu, zahtijeva da bilo kakvo dogovoreno rješenje poštuje njene međunarodno priznate granice, što bi zahtijevalo od Rusije da se povuče sa Krima i drugih okupiranih područja Ukrajine.
U odvojenoj procjeni američkih obavještajnih službi iz istog perioda se procjenjuje da bi Peking smatrao ukrajinski napad unutar Rusije uz upotrebu američkog ili NATO oružja “kao indikativan da je Washington direktno odgovoran za eskalaciju sukoba i možda kao dodatno opravdanje za Kinu da Rusiji pruži smrtonosnu pomoć”.
Vjeruje se da je Ukrajina sponzorirala ili podržala brojne napade unutar Rusije, a američki zvaničnici kažu da su upozorili Kijev da ne koristi oružje koje je su isporučili SAD ili NATO za bilo koju operaciju izvan ukrajinske teritorije.
Otkrića dolaze u vrijeme pojačanih tenzija između SAD-a i Kine i zategnute komunikacije između Pekinga i Washingtona, posebno oko Tajvana.
Zategnuti odnosi SAD-a i Kine
Planirano putovanje državnog sekretara Antonija Blinkena u Peking početkom februara je otkazano u posljednji trenutak nakon što je uočen kineski balon za nadzor nad vojnim instalacijama u kontinentalnom dijelu Sjedinjenih Država. Balon je oborio američki vojni avion iznad Atlantskog okeana što je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi nazvao “histeričnim” i “naporom da se skrene pažnja s domaćih problema”.
Dana 19. februara, dan nakon što se sastao s Wangom na sigurnosnoj konferenciji u Minhenu, Blinken je rekao za CBS News da je nedavno porasla dugogodišnja zabrinutost administracije da bi Kina mogla pružiti podršku ruskim ratnim naporima.
“Zabrinutost koju sada imamo zasniva se na informacijama koje imamo da razmišljaju o pružanju smrtonosne podrške, a mi smo im vrlo jasno stavili do znanja da bi to izazvalo ozbiljan problem za nas i u našoj vezi”, rekao je on tada.
Upitan šta znači “smrtonosna” podrška, Blinken je rekao: “Oružje. … Čitav niz stvari koje se uklapaju u tu kategoriju, sve od municije do samog oružja”.
Visoki zvaničnici administracije, koji nisu bili ovlašteni da se javno pozabave ovim pitanjem, kasnije su rekli da su pošiljke koje se razmatraju uključivale artiljerijsku municiju koja je Rusiji očajnički potrebna.
Kao odgovor, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin rekao je da bi Washington “trebao razmisliti o svojim postupcima”.
“Sjedinjene Države, a ne Kina, beskrajno isporučuju oružje na bojno polje”, rekao je.
Kako navodi WP, Xi i Putin su 21. marta u Moskvi potvrdili “strateško usklađivanje” svojih zemalja i pozdravili “novu eru” partnerstva.
Biden je u nekoliko nedavnih navrata rekao da nema dokaza da Kina šalje oružje u Rusiju.
“Sada slušam posljednja tri mjeseca o tome da će Kina pružiti značajno oružje Rusiji. Još nisu. Ne znači da neće, ali još nisu“, rekao je Biden na konferenciji za novinare 24. marta u Otavi s kanadskim premijerom Justinom Trudeauom.