Ukupno su 63 poslodavca tražila vanrednu ocjenu bolovanja za 74 radnika. Prvostepena komisija je za 40 radnika ocijenila da su sposobni za rad, dok je za 34 radnika data ocjena da se bolovanje produžava.

Ovo za Srpskainfo kažu u Fondu zdravstvenog osiguranja, pozivajući se na podatke iz osam mjeseci ove godine.

Vanredne kontrole bolovanja moguće su od prošle godine, dok od ranije postoji mogućnost da poslodavci od Fonda traže provjeru opravdanosti bolovanja za svoje radnike.

Kada je riječ o tim bolovanjima, za devet mjeseci ove godine je 25 poslodavaca za 57 radnika zatražilo kontrolu bolovanja.

– Utvrđeno je 23 nepravilnosti i to najčešće da radnik nije na vrijeme upućen na prvostepenu komisiju, bolovanje je trajalo duže nego što je naš pravilnik predvidio za određenu dijagnozu i drugo – navode u Fondu.

Kada se utvrde nepravilnosti, kako kažu, Fond obično umanjuje mjesečnu tranšu zdravstvenoj ustanovi koja je uputila radnika na bolovanje ne poštujući odredbe pravilnika koji reguliše ovu oblast, u skladu sa ugovorom kojeg Fond ima sa zdravstvenom ustanovom.

Ovih dana su u žižu javnosti dospjeli dopisi tehničkog direktora „Beme“ Marinka Umičevića banjalučkom Domu zdravlja zbog bolovanja radnika ove firme.

U njegovoj firmi uglavnom rade samo žene, a Umičević tvrdi da svaki dan ima oko 130 radnika na bolovanju.

Umičević je potvrdio da “Bema” predala svom advokatu obavještenja FZO RS nakon kontrole opravdanosti privremenih spriječenosti za rad za više radnika u kojima se navodi da “postupak utvrđivanja nije sproveden u skladu sa pravilnikom, te da se obratimo zdravstvenoj ustanovi sa zahtjevom za naknadu štete u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima”.

Istovremeno je jedan ljekar poručio kako će tužiti Umičevića zbog klevete. Doktor Rade Dujaković, jedan od ljekara koji je dobio zahtjev za isplatu materijalne štete u visini od 1.000 maraka zbog bolovanja propisanog pacijentkinji, kaže da će podnijeti tužbu za klevetu protiv Umičevića i tražiti pravdu na sudu.

– Ovo je udar na dostojanstvo pacijenata, kao i doktora. Prije svega, Umičević je u dopisima koje šalje upravi Doma zdravlja napisao imena pacijenata i tajne podatke o njihovim bolestima, što je apsolutno nedopustivo. S obzirom na to da je nas doktore nazvao lažljivcima i lopovima, tužiću ga jer vrijeđa moje dostojanstvo doktora i prijeti mi tražeći da budem sankcionisan zato što radim svoj posao – rekao je za Capital doktor Radenko Dujaković.

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS napominju da je Pravilnikom o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, ali i zakonom, precizirano i da je obaveza osiguranika koji se nalaze na bolovanju da se svakih 15 dana javlja svom porodičnom doktoru radi obavljanja kontrolnih pregleda, izuzev osiguranika koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Ukoliko se osiguranik ne javi na kontrolni pregled, odnosno ne opravda svoj izostanak, porodični doktor može da ocijeni da je osiguranik sposoban za rad.