Građani SAD će sutra izabrati svog predsjednika između Kamale Harris i Donalda Trumpa, a RealClearPolitics je objavio posljednji presjek anketa, koji pokazuje koliko je ova utrka neizvjesna.

Nacionalno, prema RCP-u, Trump i dalje ima prednost, ali samo od 0.1 posto, što je zanemarivo, imajući u vidu da je margina statističke greške dva procentna poena.

Međutim, nacionalno glasanje nema ulogu u predsjedničkim izborima u SAD-u zbog sistema “electoral college” (elektorski kolegij, engl.). U tom sistemu, ove godine će se pratiti sedam ključnih saveznih država.

Počevši od najvažnije, Pennsylvanija sa svojih 19 elektora će biti glavna nagrada. Oba kandidata su ovdje fokusirali veliki dio svoje kampanje, a RCP kaže da je zasad uspješniji Trump, ali uz zanemarivu prednost od 0.3 posto.

Procentualno, najveću prednost Trump ima u saveznoj državi Arizona, te ona iznosi 2.6 posto. Ipak, analitičari kažu da bi veliki broj Latinoamerikanaca, grupe u kojoj prednost ima Harris, moglo izaći na izbore i 11 elektora dati demokratskoj kandidatkinji.

Nešto značajniju prednost ankete Trumpu daju i u saveznoj državi Georgia, gdje je bivši predsjednik SAD-a u vodstvu za 1.9 posto. Harris će ovdje računati na visoku izlaznost Afroamerikanaca koji žive u urbanim sredinama, posebno oko grada Atlanta, te da bi oni mogli biti ključna grupa koja bi joj donijela 16 elektora iz ove savezne države.

Sjeverna Karolina je država za koju su republikanci očekivali da će biti lagan plijen, ali to baš nije tako. Svojih 16 elektora bi trebali dati Trumpu, prema RCP-u, ali njegova prednost je samo 1.5 posto, što Harris može “okrenuti” uz visoku izlaznost.

Trump prednost ima i u Nevadi, koja nosi šest elektora. Ipak, i ovdje je Trump ispred Harris za samo jedan procentualni poen, što je unutar margine statističke greške. Iako nosi najmanje elektora od svih “swing” država, Nevada bi mogla biti “jezičak na vagi” ako razlika bude unutar nekoliko elektora.

Dvije države u kojima Harris ima prednost su Michigan i Wisconsin, mada je aktuelna potpredsjednica SAD-a ispred svog protukandidata samo 0.9, odnosno 0.3 posto. Trump je osvojio obje države 2016. godine kada je porazio Hillary Clinton, a i ove godine je veliku pažnju usmjerio na ove dvije države.

Postojale su teorije po kojima su u “swing” države trebale preći neke plave (New Hampshire, Minnesota) i crvene (Texas, Iowa) države, ali su iskusni analitičari to odbacili.

Bitka će se voditi upravo u ovim državama, a s prednostima ispod dva posto, osim u jednoj saveznoj državi, jasno je da će pobjednik ili pobjednica biti odlučen sa svega nekoliko hiljada glasova u ovim dijelovima SAD, prenosi Klix.