POSLJEDICE AKUŠERSKOG NASILJA Partneri žele prisustvovati porodu na UKC zbog bezbjednosti
Sve više muškaraca želi da prisustvuje porodu sa svojim ženama, ali razlozi se znatno razlikuju od onih ranijih godina.
Akušersko nasilje, traume na porodima i loš tretman prema porodiljama, natjerali su muškarce da uđu u porođajnu salu sa svojim suprugama kako bi se one osjećale sigurnije.
– Kada odeš gore spremi se na to da ćeš izgubiti svaki vid dostojanstva – rekla mi je prijateljica dok sam ja trudnovala, a ona imala već jedno porođajno iskustvo na UKC RS.
Tako je u objavi na svom Fejsbuk profilu nedavno započela priču advokatica Jovana Kisin Zagajac o svom iskustvu prije i tokom porođaja. Nije jedina.
Mnoge porodilje podijelile su svoje iskustvo, koje nikako nije bilo ugodno.
“Strah me..”
Zbog svega toga, trudnice koje tek treba da se porode, u strahu su i sve više razmišljaju da u porođajnu salu ne idu same. Svoje stavove i strahove ispričala nam je Banjalučanka, čije je ime poznato redakciji, a koja uskoro treba da se porodi na UKC.
– Oduvijek se plašim poroda i nekeko sam u strahu, a nakon svih priča i iskustava prijateljica, strah je još veći. Neke od njih nisu bile dobro zašivene, nekima je ostao dio posteljice, jednoj je zamalo slomljeno rebro, na jednu su galamili toliko da se potpuno ukočila od straha… Ima i onih sa pozitivnim iskustvima, ali ne želim da rizikujem. Nisam razmišljala o tome da suprug bude sa mnom u sali, oboje smo bili stava da mu tu nije mjesto, međutim sada smo promijenili mišljenje – ispričala je ona.
Kaže da će se osjaćati sigurnije, ako pored sebe ima nekoga kome vjeruje.
– Ne želim da se deru na mene, da me guraju, da mi porod bude trauma… Želim da se prema meni koliko toliko odnose kao prema živom biću. Žao mi je što tako razmišljam i što na najljepši doživljaj u životu idem sa strahom – navodi ona.
Ova trudnica nije jedina koja živi u strahu od poroda. Zbog svega toga, mnoge su žene odlučile da progovore o svojim iskustvima, kako bi nadležne natjerati da reaguju i poboljšaju uslove u kojima žene borave nakon što na svijet donesu živo biće.
Prisustvo oca 20 KM
Kakvi su uslovi za prisustvo oca, provjerili smo i na UKC.
Da bi suprug/otac djeteta prisustvovao porođaju neophodno je da porodilja podnese zahtjev za prisustvo porođaju koji možete da preuzmete na internet stranici UKC, na osnovu kojeg suprug dobija saglasnost za prisustvo porođaju. Nakon dobijanja pismene saglasnosti koja je izdana od strane Službe za opšte i pravne poslove UKC Banjaluka, suprug/otac u skladu sa očekivanim terminom poroda dužan je da ispuni slijedeće.
– Moramo da Vas napomenemo da porođajni blok Klinike za ginekologiju i akušerstvo tehnički nije koncipiran da omogućava prisustvo porođaju svim budućim očevima koji bi to željeli, jer bi se time narušila privatnost ostalih porodilja. U skladu sa tim, zbog uslova infrastrukture dozvoljeno je prisustvo najviše dva supruga/oca istovremeno – navedeno je na UKC.
Ističu da je pokrenut niz aktivnosti sa ciljem rekonstrukcije porodilišta kako bi se obezbjedili adekvatni uslovi, a želja im je, kako navode, da u što skorije vrijeme stvorimo zdravije i sigurnije okruženje i za porodilje i za očeve/supruge.