Poražavajući učinak klubova iz Srbije u Evropi – 19 utakmica, 15 poraza
Ni ove sezone srpski klubovi u najmanju ruku ne blistaju u evropskim takmičenjima.
Pet srpskih predstavnika i ove sezone naišla su na jače od sebe pa su najčešće porazi bili ishodi tih duela. Ništa novo, reklo bi se.
Stanje je redovno.
Prethodna sezona bila je “istorijska” za srpski klupski fudbal, jer je zabilježen rekordan broj poraza pet učesnika, što je dovelo do srozavanja klupskog koeficijenta (Srbija pala sa 11. na 20. mjesto i tone sve dublje).
I ove sezone Srbija je sa pet predstavnika “napala” Evropu, ali ponovo ne vrijedi, nešto se ne radi kako valja, porazi su redovna pojava, pobjede su incidenti.
TSC je posljednji u nizu upisao neuspjeh, za ovaj klub treći u tri ovosezonske utakmice u Evropi, nakon dva teška poraza u plej-ofu Lige Evrope od Makabija iz Tel-Aviva.
Nakon izgubljenog meča u Astani (0:1) na startu Lige Konferencija tim iz Bačke Topole ima gol-razliku 1:9 u pomenuta tri meča.
Srpski predstavnik u Ligi šampiona Crvena zvezda je na četiri utakmice, doduše u daleko jačoj konkurenciji, onoj najjačoj, tri puta poražena (Bodo, Benfika, Inter), uz pobjedu nad norveškim timom za prolaz u Ligu šampiona.
Gol razlika crveno-bijelih u tim duelima je 4:8.
Najgore su prolazili igrači Partizana ove sezone, kao vreća za udaranje. Crno-bijeli su u sada već istorijskom nizu ispali iz kvalifikacija za Ligu šampiona, potom iz kvalifikacija za Ligu Evrope i na kraju za Ligu Konferencija.
Košmarnu evropsku sezonu crno-bijeli su završili sa remijem, pet poraza i gol-razlikom 4:14.
Vojvodina i kragujevački Radnički samo su upotpunili krah srpskih superligaša u međunarodnoj konkurenciji – zbirno su ova dva kluba “donijeli” Srbiji četiri poraza i dvije pobjede.
Grade se stadioni, postavljaju novi tereni, ali fudbal tone sve dublje, rezultata nema i ne nazire se kraj ovom crnom nizu.
Bilans srpskih klubova u Evropi (2024/2025)
Odigranih utakmica: 19
Pobede: 3
Remi: 1
Poraza: 15
Gol-razlika: 14-39