Pogledajte koliki je porez na lijekove u Srbiji, Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i Sloveniji, a evo i šta to znači
Bosna i Hercegovina jedina je zemlja u okruženju koja ima jedinstvenu poreznu stopu PDV koja se primjenjuje na sve proizvode, uključujući i lijekove.
Ta porezna stopa najveća je u regionu, odnosno čak tri puta veća u odnosu na pojedine zemlje regiona (u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji porezna stopa na lijekove iznosi pet odsto, u Sloveniji 9,5 odsto, a u Srbiji 10 odsto). Inicijativa za smanjenje stope PDV na lijekove pokrenuta je davno, a ovih dana ponovno je aktualizovana kroz zastupničko pitanje na sjednici Zastupničkog doma Federacije BiH “Zašto neki pacijenti ostaju uskraćeni za sredstva iz Fonda solidarnosti?”
Šta kaže zakon
Naime, broj teško oboljelih u Federaciji BiH svakodnevno raste. Raste i broj pacijenata na listi Fonda solidarnosti koji čekaju ostvariti svoje pravo na liječenje. Kako navode iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, osim svakodnevnog rasta broja oboljelih i nestašice pojedinih lijekova na svjetskom tržištu, jedan od razloga je nedostatak sredstava, a ovaj problem djelimično bi mogao biti riješen ukidanjem ili smanjenjem stope PDV na lijekove.
Naime, iz Zavoda ističu kako trošak PDV u zdravstvenom sistemu Federacije BiH dodatno finansijski opterećuje zavode zdravstvenog osiguranja, zdravstvene ustanove i građane kao krajnje korisnike zdravstvene zaštite.
Prema Zakonu o PDV, zavodi zdravstvenog osiguranja i zdravstvene ustanove obavezni su plaćati PDV po stopi od 17 odsto za lijekove, ortopedska pomagala i druga medicinska sredstva koja se koriste tokom liječenja, ugradbeni materijal kod operacija u hirurškim disciplinama, medicinska sredstva i opremu koja se nabavlja u cilju liječenja. Istovremeno, zavodi i zdravstvene ustanove izuzeti su od obaveze plaćanja PDV na medicinske usluge.
– Posmatrajući period od 2006. do 2023. godine, otkad je usvojen Zakon o PDV, troškovi po osnovi PDV u zdravstvenom sistemu Federacije BiH iznosili su oko dvije milijarde KM, od čega je trošak PDV u Fondu solidarnosti Federacije BiH oko 232 mil. KM. S obzirom na ograničena sredstva kojima Federalni zavod raspolaže, trošak PDV po osnovi lijekova i potrošnog medicinskog materijala koji se finansiraju sredstvima Fonda
Dodaju kako bi se smanjenjem odnosno ukidanjem PDV na lijekove i medicinska sredstva značajno finansijski rasteretilo zavode zdravstvenog osiguranja, ali i građane, što bi, među ostalim, doprinijelo dugoročnoj održivosti zdravstvenog sistema i unaprjeđenju kvaliteta zdravstvene zaštite građana.