Ovo su gume koje trebate izbjegavati
Za početak vam možemo pomoći tako da spomenemo marke guma koje generalno treba izbjegavati. Tako barem tvrdi “MechanicBase” koji je izdvojio sedam proizvođača koje bi trebalo zaobilaziti u širokom luku, ali ostavlja se ipak prostor da će nekima njihovi proizvodi zadovoljiti potrebe.
Sedam najgorih
Prvi na popisu je “Goodride”. Njihova je zimska guma sa znatnim nedostacima na snijegu. Autori studije naglašavaju kako ovaj kineski proizvođač ima dosta velikih oscilacija u kvalitetu, a na putevima je od 1997. godine.
Idući na popisu je “Westlake” čije gume imaju kratak vijek trajanja, a performanse na mokroj podlozi su im dosta loše. “Chaoyang ” se na neslavnom popisu našao iz istih razloga iako postoji od 1958., a “Compass Tires” ima još i problem s vibracijama.
Na popisu je i “Telluride” čije gume narušavaju komfor u vožnji te su vrlo često izrazito bučne. Gume “YKS” se takođe brzo troše i mnogi korisnici spočitavaju kvalitet. “AKS” gume imaju problema s nekonzistentnom kvalitetom, brzim trošenjem i brzim gubitkom inicijalnih karakteristika.
Lako je zaključiti kako većina loših guma dolazi iz Kine. Najčešće iza njih stoji “Hangzhou Zhongce Rubber Company” s brojnim markama, ali i izostankom odgovarajućih kontrola kvaliteta. Godišnji izvoz je na nivou od oko 65 miliona guma.
Kao najveći problemi kod jeftinih kineskih guma spominju se kvalitet gume, vijek trajanja, duži zaustavni put te uticaj na okolinu.
Jeftinije gume koje valjaju
Popis provjerenih proizvođača koji imaju kvalitetne gume je relativno dugačak, a na njemu se nalaze i marke s relativno dobrim i cijenom pristupačnim proizvodima. Autori studije izdvajaju “Cooper”, “Hankook” i “Toyo”. Mi bismo ovdje svakako dodali gume iz ponude “Falkena”, pa i “Fulde”.