Obistinilo se još jedno predviđanje Nadrealista (VIDEO)
Skeč Nadrealista koji je izašao u osvit rata na prostoru Jugoslavije, a nehotično i pomalo nadrealno opisao je i današnje stanje parališućeg straha zapadnih lidera od – mira.
“Sve vijesti koje pristižu govore o velikoj i dramatičnoj opasnosti koja se nadvila nad našom zemljom – opasnosti od mira. Mir ozbiljno ugrožava harmonični rat za koji se pripremalo više od 20 godina. Neodgovorni ljudi obustavljaju paljbu i tako plaše stanovništvo mirnim stanjem, što bi za neke bilo ravno katastrofi. Ove ljude rukovodi razum, a ne srce”.
Teško je iz današnje perspektive razlučiti da li su ovo riječi nekog od zapadnih zvaničnika čija fanatična mržnja i strah od Rusije nerijetko proizvode slične verbalne bravure, ili se samo radi o skeču Top liste nadrealista. Ovaj put se, na sreću, radi o drugoj opciji.
Dok su Nele i Đuro početkom devedesetih zbijali šale na račun ovdašnjeg političkog rukovodstva, današnje evropsko rukovodstvo te šale živi i po njima se ravna. Najnoviji dokaz je strah njemačkog ministra odbrane Borisa Pistorijusa da će Donald Tramp i Vladimir Putin naći zajednički jezik po pitanju rata u Ukrajini.
Po pisanju njemačkog lista “Zidojče cajtung”, Pistorijus smatra mogućim brzi ishod Trampovih pregovora o Ukrajini, ali vjeruje “da bi to bilo nepoželjno i za Evropu i za Ukrajinu”. Što bi Nele rek’o – opasnost od mira ugrožava svaku poru našeg društvenog života i prijeti katastrofom.
“Da, takva opasnost postoji i nadam se da se neće ostvariti”, istakao je Pistorijus, odgovarajući na pitanje na događaju koji je organizovao list “Zidojče cajtung” da li postoji mogućnost da se Tramp dogovori sa predsjednikom Rusije u interesu Ukrajine i Evrope.
Još početkom 1991. momcima iz Nadrealista je bilo jasno da “svijet i Evropa mir neće tolerisati i neće mirno gledati na izbijanje mira, o čemu govori i prijetnja evropske zajednice da će u slučaju eskalacije mira obustaviti svaku dalju isporuku toliko preko potrebnog oružja”.
Ipak, ono što je svim “građanima, insanima i pučanstvu” bilo jasno još ’91. mnogi danas odbijaju da prihvate.
Potpredsjednik evropske komisije Žozep Borelj išao je u Ukrajinu i poput dobre vile obećavao pomoć, Makron i čelnici iz Londona ubjeđuju Bajdena da u posljednjim minutima svog predsjedničkog poluvremena da još malo para Zelenskom, a svi zajedno se, izgleda, ponašaju kao sporedni akteri skeča Nadrealista.
Nadamo se da će im se najveći strah obistiniti i da će uskoro hodati slobodni ljudi, naoružani cvijećem, a da će im se skloništa pretvoriti u prostor za kiseli kupus i zimnicu.