Nova SMS prevara kruži Srbijom putem koje se skida novac sa računa građana koji na nju nasjednu.

Ovih dana pojedinim građanima stižu poruke u kojima se obavještavaju da je nemoguće da im se “isporuči paket zbog pogrešne adrese stanovanja”.

Poruka koju šalju prevaranti glasi: -Isporuka paketa je prekinuta, jer nije imao kućni broj, ažurirajte na ovom linku.

Naravno nikako ne klikćite na link koji se nalazi u poruci jer rizikujete da budete žrtva hakera. Nebojša Ž. iz Beograda, javio se našoj redakciji i rekao da je bio žrtva ove prevare.

– Bio sam na poslu kad mi je stigla poruka, kako zaista očekujem da mi stigne paket kliknuo sam na link i ubrzo shvatio da je u pitanju prevara, jer mi je sa kartice skinut sav novac koji sam imao. Srećom nije bila veća suma, jer sam prethodno podigao novac i ostala je manja suma, inače su mogli baš da nas zaviju u crno – rekao je on.

Jedan od pozivnih brojeva je +977, ukazuje da je poruka stigla iz Nepala, dok je drugi +524, koji je namenjen samo za korišćenje ličnih komunikacionih usluga.

Nemojte aktivirati linkove ili otvarati nepoznate prilog poruke, a da prethodno niste sigurni ko je pošiljalac, savetuju u CERT. Oni upozoravaju građane da ne treba pozivati brojeve sa kojih stižu sumnjive poruke i stupati u komunikaciju sa pošiljaocem SMS poruke.

Ozbiljne kompanije, javna preduzeća, državni organi i administratori sistema nikada od vas neće zahtjevati da unosite vaše lične podatke preko SMS poruke. Prevaranti se trude da link u SMS poruci bude što sličniji originalom linku.

Ukoliko ste unijeli podatke o vašoj platnoj kartici potrebno je da se hitno javite banci kako bi oni blokirali karticu u što kraćem roku i onemogućili neovlašćene transakcije. Ukoliko ste unijeli korisničko ime, mejl adresa, lozinka i ostale lične podatke za logovanje na e-banking, potrebno je da odmah promijenite pristupnu lozinku ili se hitno obratite banci radi izmjene lozinke, prenosi Srpskainfo.

Ukoliko primjetite da SMS poruka sadrži pravopisne greške ili su izmješani latinica i ćirilica, kao i dva jezika – engleski i srpski, najverovatnije se radi o prevari. Ne proslijeđujte sumnjive poruke prijateljima, prenosi Blic.