Njemačka, glavna destinacija bh. dijapsore uvodi nove olakšice za prijem radnika iz trećih zemalja. Šta će to značiti za Bosnu i Hercegovinu?

Mjesto pod suncem u Minhenu, prije tri godine, našao je Sarajlija Zoran Brajić. Zaposlio se kao kuvar u jednom restoranu. U pauzi nam se javio, kaže radi se, ali se i lijepo zarađuje.

“U BiH se radnik tretira kao rob, ovdje ne, ovdje se cijeni i poštuje. Definitvno dolje se sve mora promijeniti da bi narod ostao, kompletan sistem moraju promijeniti, a naša vlast to ne želi, ne znam zašto?”, priča Brajić.

Na pitanje da li je Njemačka obećana zemlja?  Odgovara: “Dvoje koji rade mogu da plate stan od 1200-1300 evra i da uštede.”

Možda nije idealna, ali prevodnica EU, je država kojoj treba radnika i zato uvodi nove olakšice za prijem radne snage.

Od novembra plava karta EU-a, otvara lakši pristup za kvalifikovane radnike srednje stručne spreme, bez poznavanja jezika. Od marta se olakšava dolazak radnika sa priznatim stručnim diplomama i minimalno dvogodišnjim radnim iskustvom, a u junu naredne godine uvodi se “karta šansi” koja će pružiti mogućnost osobama koje traže posao da dođu u Njemačku i traže zaposlenje tri godine.
“Čak vam se omogućava da ukoliko poslodavac procijeni da ste dovoljno kvalifikovani, možete početi raditi, a u međuvremenu vam se priznaje diploma.”, objašnjava Zijad Bećirović, direktor IFIMES-a.

Procjenjuje se da je u njemačkom zdravstvenom sektoru angažovano oko 30.000 iz BiH. Ljudi su odlazili i bez olakšica, što se vidi na terenu.