Tržište lijekova u Republici Srpskoj kuburi sa nedostatkom citostatika još od početka godine.

Iako u Fondu zdravstvenog osiguranja RS tvrde da je nabavka u toku, nisu smatrali za shodno da treba da obavijeste pacijente oboljele od karcinoma da postoje problemi, dok ta informacija nije objavljena u medijima.

Za sada je sve na čekanju. Isporuku čekaju Fond i UKC RS, čekaju i pacijenti. Nameće se pitanje – hoće li i život čekati.

Široki osmijesi, presjecanje crvene trake i otvaranje novih objekata, pacijentima oboljelim od karcinoma ne kupuje neophodne citostatike, a ni vrijeme.

Terapija citostaticima mora da se dobije na vrijeme i u kontinuitetu, što se trenutno čini kao nemoguća misija u Srpskoj.

Na Univerzitetsko – kliničkom centru u Banjaluci, koji liječi najveći broj pacijenata oboljelih od karcinoma još od početka godine nema lijekova cisplatin i karboplatin, koji pokrivaju liječenje nekoliko različitih karcinoma.

Za BN televiziju pacijenti poručuju da su bili u šoku kada su neki od njih vraćeni sa UKC – a i ostavljeni na cjedilu, jer novi datum primanja terapije nisu dobili.

„Imamo veliki problem s tim, pošto je to neka prva linija odbrane. Dovedeni smo u situaciju da nas niko nije obavijestio, ljudi su doputovali na Klinički centar i tu saznali da nema. U beznadežnoj smo situaciji, to ne smije da se dešava u 21 vijeku i to niko sebi nije smio da da za pravo da nam uradi.

Nije to kritika ni na čiji račun, ali to nije smjelo da se desi“, Mirjana Knežević, oboljela od karcinoma, Udruženje oboljelih od karcinoma pluća „Diši za život“

Mirjana Knežević kaže da se pacijenti snalaze kako znaju i umiju i kupuju lijek u regionu. Što ipak, neki ne mogu, jer su citostatici skupi.

Iako u Fondu zdravstvenog osiguranja RS tvrde da refundiraju cijenu koju su pacijenti platili, većina njih nema mogućnost da kupuje pa čeka refundirani novac.

„Trenutno sam u situaciji da mi je potreban citostatik, ja se dugo liječim, 5 godina i ovo bi bio četvrti put da ih primam. U progresiji sam, a na čekanju i to nije u redu“, poručuje Mirjana.

Direktor Univerzitetsko – klinčkog centra, Vlado Đajić, poručio je u kratkom telefonskom razgovoru za BN televiziju, da je Vlada RS donijela odluku da sve nabavke lijekove radi Fond i odgovornost prebacio isključivo na tu instituciju.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS priznaju da postoje problemi na tržištu, iako su ugovori za nabavku već potpisani.

“Problemi su nastali sa posljednjim narudžbama citostatika za decembar i januar ove godine (narudžbe po starim ugovorima) i to za cisplatin i karboplatin jer su se dobavljači suočili sa defekturama i problemima sa transportom lijekova, te nisu na vrijeme isporučivali ove citostatike.

Prema informacijama od dobavljača koji nisu isporučili bolnicama sve potrebne ugovorene količine pomenutih lijekova, oni bi uskoro to trebalo da urade.

Dakle, u potpunosti smo svjesni nastalih problema kada su u pitanju nabavke lijekova i nijedna zdravstvena ustanova nema potrebu da od nas traži da hitno reagujemo, jer FZO RS već više od 15 godina nabavlja lijekove za bolnice i svih ovih godina, uprkos brojnim izazovima prilikom nabavki, ulažemo maksimalne napore da za pacijente obezbjeđujemo pravovremeno potrebne terapije.” – poručuju iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS.

Na listi citostatika u Fondu trenutno se nalazi oko 100 lijekova koji pokrivaju hemoterapije za različite vrste karcinoma, za koje se, kako kažu, izdvaja oko 14 miliona maraka godišnje.

Nestašice citostatika nisu novost za zdravstveni sistem Republike Srpske, ali i dalje nema odgovornosti. A nije novost ni očigledna nespremnost zdravstvenih ustanova i institucija za sve veći broj oboljelih od karcinoma, kako u svijetu, tako i kod nas.