Kažu da je tajna dugovječnosti zdrava ishrana. Nebrojeno puta smo imali prilike da čujemo sajvete stogodišnjaka među kojima se mnogi od njih nisu libili da priznaju da nisu čitavog života konzumirali zdrave namirnice. Pojedini su govorili da im je najviše doprinela čokolada, drugi da su pilo vino, ali jedno je sigurno – svi bismo voljeli da znamo u čemu je štos.

Prema saznanjima iz studije koja se sprovedena na 28.000 ispitanika, životni vijek ne produžava ishrana, a ni fizička aktivnost. Odgovor je mnogo jednostavniji, a riječ je o redovnoj društvenoj interakciji. Da li samo jedan telefonski poziv ili odlazak na kafu sa dragom osobom može da produži vijek starijih osoba? Istraživanje objavljeno u “Journal of Epidemiology & Community Health podijelilo je učesnike na grupe – ljude koji su se družili svaki dan, jednom nedjeljno, jednom mjesečno, povremeno i nikada. Rezultati su pokazali da što je društvena aktivnost češća, veća je i vjerovatnoća da ćemo živjeti duže.

Rezultati o “odloženoj smrti” iznenadili su i same naučnike – za 42 odsto je odložena kod onih koji su se povremeno družili, za 48 kod onih koji su to činili jednom mjesečno. Za nevjerovatnih 110 odsto produžen je vijek onima koji su to činili bar jednom nedjeljno i svaki dan.

-Iako je povezanost između učestalosti društvene aktivnosti i ukupnog životnog vijeka smanjena nakon prilagođavanja sociodemografskim faktorima, socioekonomskom statusu, zdravom ponašanju i nekoliko bolesti, i dalje je ostala statistički značajna, što ukazuje da je učestvovanje u društvenim aktivnostima samo po sebi važan faktor za ukupni životni vek starijih ljudi– rekli su naučnici.

Ove teme dotakla se i Suzan Pinker koja je na prezentaciji prošle godine istakla da su ključ dužeg životnog vijeka interpersonalni odnosi i konekcija sa ljudima, ističući i da je sama iznenađena. Na vrhu liste, kao tri najvažnija razloga koji utiču na dugovječnost su.

  1. društvena integracija
  2. odricanje nikotina
  3. bliski odnosi (podrška u vidu pozajmice, odlaska kod ljekara i drugih važnih životnih situacija)

-Sa koliko ljudi razgovarate? Ovo se odnosi i na dublje i površinije odnose. Kada govorimo o društvenoj integraciji ne misli se samo na jake i emotivne veze, već i na svakodnevicu i na neobavezne razgovore koje vodite sa prodavcima u radnji. Društvene interakcije su najvažniji faktor za dug i kvalitetan život- zaključila je Suzan Pinker.