Bataljon opremljen bespilotnim letjelicama “Ahil”, iz sastava 92. jurišne brigade Oružanih snaga Ukrajine koristi u prosjeku 3.000 FPV dronova mjesečno, međutim njegovi pripadnici izbjegavaju upotrebu oružja zapadne proizvodnje i najsofisticiranijih dronova, jer “nisu u stanju da obave posao”, piše “Njuzvik”.
Najbolji dronovi ne mogu da lete? Ukrajinci se ponovo žale na zapadno naoružanje
“Najbolji primjerci oružja, kao što su satelitski vođene artiljerijske granate ‘ekskalibur’, uopšte ne funkcionišu”, navodi američki časopis pozivajući se na riječi Rustama Nurgudina iz pomenutog bataljona.
“Najbolji dronovi ne mogu da lete”, dodao je on.
Iako su besposadni vazduhoplovi definisali sukob u Ukrajini, a Ukrajinska odbrambena industrija redovno isporučuje letjelice (uglavnom manje dronove), i dalje postoji problem u finansijama.
“Kapaciteti Ukrajine daleko nadmašuju novac koji se usmjerava u više od 250 kompanija koje se bave proizvodnjom dronova”, rekao je Oleksandr Kamišin, bivši ukrajinski ministar strateške industrije i dodao:
“Frustrirajuće i ponižavajuće biti tako sposoban, ali nemati dovoljno resursa za odbrambenu industriju”.Otežavajući faktor za ukrajinsku vojsku predstavljaju i sistemi za elektronsko ratovanje, odnosno njihova sposobnost da zbune, onesposobe i isključe uređaje za navođenje na naoružanju koje se svakodnevno koristi na bojnom polju, navodi “Njuzvik”.
Takođe, uprkos tome što su zapadni saveznici Ukrajini donirali sopstvene dronove i različite vrste naoružanja, stručnjaci kažu da dobar dio tih sistema nije pogodan za liniju fronta, odnosno sukob koji stalno evoluira.
Tako dok se pojedini dronovi zapadne proizvodnje bore da se probiju kroz zone dejstva sistema za elektronsko ratovanje, pojavio se i drugi faktor – gubici, odnosno trošak, što znači da letjelice za Kijev ne smiju biti preterano skupe, dodaje američki časopis.
“Unutar NATO zemalja i njihovih oružanih snaga niko ne razume šta se dešava. I dalje postoji nerazumijevanje o tome kako izgleda ‘savremeno ratovanje’, a to nerazumijevanje je u velikoj mjeri zasnovano na borbama u ratovima poput onih u Avganistanu i Iraku”, zaključio je ukrajinski vojnik, a prenosi RT Balkan.