Gradonačelnik Draško Stanivuković sa saradnicima prezentovao je idejno rješenje za kuću za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju „Predah“, koja će biti izgrađena  na lokaciji u Ulici Ivana Gorana Kovačića.

– Danas sa roditeljima i udruženjima koji od prvog dana sa nama učestvuju u ovoj humanoj misiji došli smo da prezentujemo idejno rješenje na osnovu kojeg se radi projekat. Sve bi to trebalo da završimo za nekoliko sedmica, a zatim da na ovoj lokaciji postavimo temelj i počnemo da gradimo kuću „Predah“. Sakupili smo dio sredstava putem humanitarnog broja 1414, dio od donatora i dio će obezbijediti Grad što će biti dovoljno da započnemo gradnju – kazao je gradonačelnik.

U Banjoj Luci, kako je naglasio – nema nijedne ustanove koja bi mogla da brine o ovoj djeci kada roditelja više ne bude ili kada roditelji treba da obave nešto, tako da će kuća „Predah“ u tim situacijama biti sigurna luka za tu djecu.

-Pravimo velike korake, odlučni smo u ovome i imamo podršku društveno odgovornih kompanija. Grad i ja kao gradonačelnik stojimo iza ovog projekta i hoćemo da ga završimo u što kraćem roku. Važno nam je da roditelji vide ovaj projekat i želimo da saslušamo i njihovo mišljenje. Ovo je važan projekat, želimo do kraja godine da objekat stavimo pod krov i da naredne godine zaživi u početku kao kuća „Predah“, a u perspektivi da bude ustanova za trajno zbrinjavanje – poručio je gradonačelnik.

Ističe da je ova gradska administracija prepoznala ovo kao važno životno pitanje.

-Vodili smo računa da kreiramo politike podrške za svaku kategoriju stanovništva, a ovim roditeljima baš treba ova kuća – zaključio je gradonačelnik.

Danijela Višnjić majka dječaka sa autizmom kazala je da nema ustanove koja bi omogućila trajno zbrinjavanje da se kao roditelji đece sa smetanjam au razvoju osjećamo sigurnima i da će naše dijete biti zbrinuto u sitiacijama kada mi nismo u mogućnosti da to radimo.

Ovo je prva ustnova koja nama skida kamen sa srca. Ovo je projekta koji smo pokušavali jako dugo da ostavrimo, ali do ovog trenuka nismo imali podršku – kazala je ona.

Savjetnica gradonačelnika, Milada Šukalo kazala je da je ova administracija prepoznala potrebu za jednim ovakvim objektom i naglasila da se u projekat odnosno izradu idejnog rješenja ušlo oprezno sa učešćem svih relevantnih institucija i roditelja.

-Kroz ovaj projekat organizovali smo da naši roditelji i stručna lica posjete ovakve i slične ustanove u regionu i da vide na koji način oni funkcionišu. Drugi korak koji smo uradili jeste da smo formirali pravni tim koji u ovom trenutku sarađuje i sa resornim ministarstvom i Centrom za socijalni rad, jer želimo da uporedmo radimo na pravnoj legislativi kako bi ustanova mogla da profunkcioniše odmah kada objekat bude izgrađen – navela je savjetnica Šukalo.

Prema njenim rječima, objekat će se u prvoj fazi sastojati od tri etaže, sa kancelarijama, prostorijama poput senzorne sobe, dnevnog boravka i na trećem spratu biće veći broj mjesta za spavanje. Objekat će imati i senzorno igralište.

-Dugoročna ideja jeste da ovaj objekat širimo i da u konačnici imamo trajno staovanje koje će biti humano da roditelji mogu da budu bezbrižni da njihova djeca imaju gdje da budu. Prvi smo grad koji je uvodio dnevne centre, tako da je Banja Luka zaslužila da i jedna ovakva ustanova krene upravo iz našeg grada – zaključila je savjetnica Šukalo.

Podsjećamo, i tokom avgusta u funkciji je humanitarni broj 1414.