MUP RS zabranio nevladinim organizacijama protestnu šetnju u Banjaluci
Grupa nevladinih organizacija koje funkcionišu u Republici Srpskoj najavila je za sutra mirnu protestnu šetnju u Banjaluci s početkom u 9:30 sati. Protestna šetnja povodom Javne raspraveo Nacrtu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, trebala je trajati sat vremena. No, kako javljaju, MUP RS im je zabranio protestnu šetnju.
Umjesto šetnje, organizatori će se sutra u 9:30 sati obratiti na Trgu Krajine u utorak u 9:30h i simoblično okupiti.
– Protiv usvajanja ovog Nacrta zakona je više organizacija civilnog društva i tražimo njegovo potpuno povlačenje iz zakonske procedure jer je restriktivan, nedemokratski, guši pravo na aktivizam, slobodu govora i djelovanja, slobodu udruživanja itd – navode.
Za 24. oktobra u 10:00 h zakazana je javna rasprava u prostorijama Narodne skupštine RS povodom pomenutog nacrta zakona.
– Ograničavanjem slobode udruživanja i djelovanja ograničavaju nama, građanima/ka da utičemo na politike koje nas se tiču, iskazujemo slaganje ili neslaganje, kritiku ili pohvalu, mijenjamo i unapređujemo društvo i sistem u kojem živimo – navode.
Za sutra 24. oktobra u 10:00 h zakazana je javna rasprava u prostorijama Narodne skupštine RS povodom pomenutog nacrta zakona, a predstavnici/e organizacija civilnog društva na ovaj način izražavaju svoje mišljenje o tome, odnosno protiv su donošenja takvog zakona.
Mirna protestna šetnja trebala se održati na potezu od Trga Krajine, Gospodskom ulicom, parkićem do platoa pored fontane kod Narodne skupštine Republike Srpske.
Iz Vlade RS je ranije navedeno kako je “Zakon o udruženjima i fondacijama Republike Srpske uredio pitanja osnivanja, postupak registracije, unutrašnju organizaciju i prestanak rada, s tim da oblast javnosti rada nije regulisao”.
Ističu da do danas nije uređena javnost rada neprofitnih organizacija “njihovo političko djelovanje, objavljivanje finansijskih izvještaja, vođenje poslovnih knjiga kao i nadzor nad zakonitošću rada i ostale odredbe”.
Tvrde da se nepostojanjem ovakvog zakona, stvaraju “pretpostavke za urušavanje pravnog sistema i ustavnog uređenja Republike Srpske i čine štetne posljedice na rad organa i organizacija Republike Srpske”, prenosi N1.
Za NVO sektor sporno je mnogo navedenog, najviše klasifikovanje aktivista kao stranih agenata, kažu to je tipično crtanje mete na čelo.