“Ova agrarna godina nije obećavajuća kada je riječ o cijeni pšenice jer smo imali sjetvu sa najskupljim sjemenom, pogonskim gorivom i djubrivom, a uz to se nisu mogli ispoštovati ni tehnički rokovi”, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srpske Savo Minić, poljoprivrednicima okupljenim na manifestaciji „Ogledi pšenice“ na imanju poljoprivrednika Đure Cvijića iz Gornjih Kladara kod Srpca. 

Prema riječima ministra Minića, koji se oslanjaju na statistiku u ministartstvu, prošle godine je došlo 41 odsto zahtijeva više za podsticaje od po 500 KM po hektaru, a pšenicom je zasijano 20 odsto više površina.

 Prošle godine, tvrdi ministar, bila je povoljna otkupna cijena pšenice, što je uticalo na povećanje površina pod ovom kulturom. 

Ove godine imamo problema sa posljedicama dešavanja na istoku Evrope, zbog enermnog ulaska velikih količina pšejnice i kukuruza u Evropu.

“Ono što možda nagovještava rješavanje ovog problema kod nas jeste Erdoganova pobjeda na izborima, čime će Turska u cilju zaštite povećati dažbine na uvoz za 300 odsto”, rekao je Minić i dodao da mi imamo sa Turskom  obar odnos, te da se će uz podrćku Vlade dobrom saradnjom izvući korist za naše proizvođače.

Ministar je obećao da će resorno ministarstvo pomoći na saniranju šteta u nekim opštinama koje su pogođene bujičnim poplavama, ali da poljoprivrednici ne očekuju neko rješenje iz rukava – gdje ćemo sa pšenicom?  

Mi znamo koliko ćemo imati, ali ne znamo kakav će biti rod. Poljoprivrednike najviše interesuje obračun pšenice i isplata podsticaja. Ministar Minić je rekao da je sve urađeno po APIFU, ostalo je da se za dva-tri dana lijepog vremena satelistski prekontrolišu površine, a pare ratari mogu očekivati prije žetve. 

Oko stotinu poljoprivrednih proizvođača Lijevča polja i Srbačko-nožičke ravnice prisustvovalo je prezentaciji najnovijih sorti pšenice na imanju Djure Cvijića iz Gornjizh kladara, koja je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a u organizaciji Savjetodavne poljoprivredne službe.

Na 1,7 hektara predstavljeno je 28 sorti pšenice, 3 sorte tritikale i jedna sorta soje. Stručnjaci su ocijenili da se sve sorte nalaze  u veoma dobrom stanju, zahvaljujući prijmjeni svih agrotehničkih mjera.