Bogatstvo kralja Čarlsa Trećeg koje je, prema podacima do kojih je došao Gardijan, procijenjeno na 1,8 milijardi funti (dvije milijarde evra), uključuje automobile, nakit, imovinu, investicije, konje, rijetke poštanske markice, umjetnička djela.

Kralj Čarls Treći je naslijedio imovinu koja je povećala njegovo bogatstvo na skoro dvije milijarde funti, prema istraživanju i analizi Gardijana. Inače, kraljevska porodica je oslobođena od plaćanja poreza na nasljedstvo.

Monarhovo lično bogatstvo je u velikoj mjeri skriveno od javnosti i nemoguće je znati potpunu vrijednost njegove imovine.

Međutim, Gardijan je sproveo prvu sveobuhvatnu reviziju kraljeve imovine, dragulja optočenih dijamantima, do slika Monea i Dalija, rols-rojsa, trkačkih konja i rijetkih markica.

U saopštenju kraljevog portparola, povodom pisanja Gardijana, navodi se da su, iako ne komentarišu privatne finansije, ti brojevi “veoma kreativna mješavina spekulacija, pretpostavki i netačnosti”.

Bakingemska palata je odbila da ponudi alternativne podatke, budući da vodi politiku prema kojoj ti podaci treba da ostanu “privatni, kao što to čine za bilo koju drugu osobu”.

Istraživanje kraljeve imovine, međutim, otkriva koliko se ona razlikuje od imovine bilo kog drugog pojedinca.

Od zvaničnih državnih poklona koji su podvedeni u privatnu svojinu, do ogromnih imanja koja isplaćuju desetine miliona svake godine, veliki dio kraljevog privatnog bogatstva potiče od njegove porodice i javnih uloga koje imaju kao članovi kraljevske porodice.

Da bi katalogizirao kraljeve fondove, tim novinara Gardijana radio je sa 12 stručnjaka koji imaju iskustva u procjenjivanju zemljišta, imovine, vozila, umjetnosti i nakita. Za više “neprozirne imovine”, kao što su kraljeva ulaganja u akcije i same akcije, Gardijan se oslanjao na, kako navode, najbolje dostupne tragove da bio napravili informisane procjene.