Gradonačelnik Draško Stanivuković obišao je nekoliko gradilišta, tačnije mjesta na kojima će biti izgrađene nove zelene oaze, parkovi posvećeni ćirilici, književnim djelima, ali i žrtvama koje su se borile za oslobođenje grada.

Kako je rekao parkovi su jedan nevjerovatan projekat, koji će plijeniti svojom ljepotom i veličinom.

-Banjaluka će uskoro dobiti veliko park kod tržnog centra „Delta“ u sklopu kojeg će biti vještačko jezero na  preko šest hiljada metara kvadratnih – rekao je Stanivuković.

Istakao je da su u izgradnju parkova gledali da uključe i sadržaje za namlađe građane, ali i one malo starije.

-Napravićemo nove površine sa dječijim igralištima, teretanama na otvorenom, prostorom za rekreaciju, ali i velikim prostorima za koncerte – rekao je on.

Dodao je da će Banjaluka izgradnjom ovog velikog parka dobiti jedan prostor sličan beogradskom Ušću, koji će moći da primi stotine hiljada ljudi.

Jedan od značajnih i specifičnijih parkova, kako je naglasio Stanivuković, je upravo onaj u centru grada, tačnije kod Narodnog pozorišta, koji će biti posvećen knjigama i ljubiteljima književnih djela.

-Park knjige u epicentru Banjaluke plijeniće pažnju svojom ljepotom, monumentom  banu Kulinu sa najstarijom poveljom ispisanom na ćiriličnom pismu, a koja govori o tome koliko je duga istorija i koliko Bosna i Hercegovina pripada narodu istorijski – naglasio je Stanivuković.

Prema riječima Stanivukovića, na temeljima koji se nalaze u parku biće mali štandovi/prodavnice za knjige, a građani će na istima moći da sjednu i pročitaju knjigu ili pak da je kupe. 

-Htjeli smo da jedan parka posvetimo ćiriličnoj povelji, čitanju knjiga, ali i samom pismu i da se sjetimo svega onoga što mi jesmo – kazao je on i napomenuo da će paralelno sa ovim parkom, na prostoru nekadašnjeg kina „Kozara“ biti napravljen park Oslobođenja.

Ova zelena oaza imaće kino na otvorenom, a takođe će biti posvećen žrtvama veleizdajničkog banjalučkog procesa, koji su se borili za slobodu našeg grada.