Kako ostvariti besplatnu hitnu pomoć u inostranstvu?

Godišnji odmori počinju, a iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske podsjećaju osiguranike da za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu mogu besplatno koristiti zdravstvenu zaštitu u više zemalja svijeta.
Kako ističu, veoma je važno da prije polaska na put osigurano lice od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja, nadležne poslovnice FZO RS izdaju odgovarajući ino-obrazac, koji se ne naplaćuje.
“Potvrde o zdravstvenom stanju koje porodični doktori izdaju radi dobijanja ino-obrazaca se daju u okviru pregleda i od osiguranih lica može da se naplati samo participacija koja za prvi pregled doktora medicine iznosi 1,5 KM, odnosno 2 KM za prvi pregled doktora specijaliste”, navode oni.
Iz FZO RS ističu da se ino-obrazac može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine, a BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Sjevernom Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Nizozemskom, Austrijom, Nјemačkom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom i Luksemburgom.
“Osim ovih zemalјa u kojima se pravo na hitnu zdravstvenu zaštitu ostvaruje putem ino-obrasca, osiguranici koji putuju u Polјsku, Slovačku i Veliku Britaniju takođe imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći. Međutim, za ove zemlјe FZO ne izdaje obrasce, jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano (treba da pokažu bh. pasoš)”, ističu oni.
Sa ino-obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna, neodložna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO RS.
“U slučaju da im se i pored ino-obrasca naplati hitna zdravstvena zaštita, osiguranici po povratku kući mogu da podnesu zahtjev za refundaciju troškova, a bez ino-obrasca to nije moguće. Napominjemo da se ovim obrascem ne mogu pokriti troškovi cilјanog odlaska u inostranstvo radi liječenja i ino-obrazac važi u onim zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva, odnosno koje imaju ugovore sa zdravstvenim osiguranjem zemlјe u kojoj se boravi”, stoji u saopštenju.
