Ukoliko francuski premijer Mišel Barnije ne prihvati zahtjeve Nacionalnog okupljanja Marin le Pen i na svoju ruku usvoji budžetske planove koji se sviđaju vrhu ЕU – Francuska bi se mogla naći u oluji političke i finansijske krize, navodi medij “Politiko”.

Le Penova je premijeru dala rok do ponedjeljka da odgovori na njene zahtjeve i izmijeni budžetske planove svoje vlade.

Barnije će, vjerovatno, morati da upotrijebi ustavno pravo kako bi usvojio budžet – član francuskog Ustava omogućava vladi da donosi zakone bez glasanja u Nacionalnoj skupštini.

Međutim, zastupnicima je dopušteno da odgovore na to podnošenjem zahtjeva za izglasavanje nepovjerenja vladi, a rok je 48 sati od nametanja zakona.

Ako francuska vlada bude pala, što bi se moglo dogoditi već sljedeće sedmice, to bi moglo imati katastrofalne posljedice za francuske finansije i stabilnost evrozone.

Prijedlog budžeta koji je Barnije predložio uključuje čak 40 milijardi evra “rezova” i 20 milijardi evra povećanja poreza za 2025. kako bi bio smanjen deficit na pet odsto BDP-a.

Iako su ovi planovi zadovoljili Brisel, u cjelini su nepopularni u samoj Francuskoj.

Zakonodavci su sproveli sedmice raspravljajući o budžetu, koji je tehnički sastavljen od dva prijedloga zakona, jednog koji ocrtava budžet socijalnog osiguranja i drugog koji se tiče vladinog prijedloga budžeta.

Veliko je pitanje što će Le Penova učiniti. Ako njena stranka podrži pad vlade – do njega će i doći.

U Briselu strahuju da je reakcija tržišta na mogući kolaps vlade u Parizu neposrednija i opasnija od bilo koje radnje preduzete prema novim pravilima ЕU o potrošnji, za koju bi u svakom slučaju bili potrebni mjeseci da se ostvari.

Kao posljedica krize, mogući su finansijska oluja sa ulagačima koji prodaju francuske državne obveznice i dramatičan rast troškova finansiranja duga.

Posljednja dva mjeseca francuski tužioci pokušavaju da uvjere sud da su Le Pen i mnogi drugi sadašnji i bivši funkcioneri Nacionalnog okupljanja nedopušteno koristili novac iz Еvropskog parlamenta i traže drastične kazne.

Najstroža kazna sačuvana je za Le Pen – petogodišnja zatvorska kazna, od čega bi tri godine bile uslovne, novčana kazna od 300.000 evra i petogodišnja zabrana kandidovanja za javne dužnosti, uključujući i predsjedničku.

Marin le Pen tvrdi da se radi o političkom progonu, ali navodi da stav njene stranke prema predloženom budžetu nema nikakve veze sa suđenjem.