– Od prvog Svesrpskog sabora, događaja koji je pod nazivom “Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska” okupio srpsku zajednicu, ovog vikenda se navršava tačno godina.
Mnogi zajednički poslovi sa obje strane Drine su započeti, ali se na tome, poručuju zvaničnici, neće stati. Biće novih projekata, novog zasjedanja, a i analiziraće se urađeno.

Beograd je prije godinu dana, odnosno 8. juna 2024, bio centar srpskog svijeta, a taj istorijski događaj uslijedio je kao odgovor na usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN. Na zajedničkoj sjednici tog dana vlade Srpske i Srbije usvojile su i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, a koju su kasnije potvrdili i parlamenti jedne i druge Republike.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, osvrćući se na samu Deklaraciju, navodi da je mnogo urađeno, ali da se na tome neće stati.

– Prvi put ove godine zajednički smo proslavili Sretenje – 15. februar, kao Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Republike Srpske. To je bila jedna od stavki iz Deklaracije. Takođe, republički parlament usvojio je izmjene Zakona o upotrebi grba, zastave i himne i vratio Nemanjiće, što je Ustavni sud Republike Srpske potvrdio, a Ustavni sud BiH osporio. To je ipak dovelo do povećane upotrebe grba i himne u građanstvu i gotovo da nema niti jedne manifestacije bez toga, tako da su dometi Svesrpskog sabora veliki – kazao je “Glasu” Stevandić.

Takođe, naveo je da se ti dometi ne završavaju ove godine.

– Rekli smo da ćemo svake dvije godine imati ponovo zasjedanje, odnosno da ćemo nadgledati sprovedeno i da će to, naravno, raditi predsjednici Republike Srpske i Republike Srbije, ali i vlade i skupštine. Rezultati su veliki. To je bila istorijska prekretnica u stvaranju zajedništva, jer je trasirana zajednička budućnost – poručio je Stevandić.

Naglasio je i da se godinu dana od održavanja Sabora raznim trikovima pokušavaju poljuljati položaji srpskog naroda od strane takozvanog visokog predstavnika, ali i drugih.

– S druge strane, osjećamo se čvršće, a to potvrđuju i ekonomski parametri o nezaposlenosti, budžetskom deficitu, ali i zaduženosti. Bez obzira na te sve silne pritiske, pokazujemo da smo žilavi i nepokolebljivi – poručio je Stevandić.

U Parlamentarnom forumu Republike Srbije i Republike Srpske navode da je Deklaracija dobar strateški dokument zahvaljujući kojem je saradnja Srbije i Srpske u posljednjih godinu dana značajno poboljšana.

– Međutim, rezultati u realizaciji ciljeva Deklaracije su, realno, mnogo slabiji nego što sam ja očekivao u vrijeme njenog donošenja. A to je ponajviše posljedica objektivnih okolnosti, odnosno činjenice da su se i Srbija i Srpska samo nekoliko mjeseci nakon Svesrpskog sabora suočile sa pokušajem nasilne smjene vlasti. Ti pokušaji još traju – naveo je za “Glas” kopredsjedavajući Foruma Dušan Marić, koji je i poslanik SNS-a u Skupštini Srbije.

Naglašava i da se u Srbiji rušenje vlasti izvodi preko raznih grupa sa univerziteta, pravosuđa, i iz NVO sektora, grupa koje su, kako navodi, uglavnom agenture zapadnih obavještajnih službi i kroz djelovanje dosovske opozicije.

– U Srpskoj imamo pokušaj da se vlast smijeni kriminalnim, antidejtonskim djelovanjem njemačkog građanina Šmita, koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik takozvane međunarodne zajednice. On to čini kriminalizacijom, montiranim sudskim procesima i raspisivanjem potjernice za predsjednikom Republike, ali i parlamenta. S obzirom na brutalnost pritisaka i razmjere razvaljivanja kojem su naše dvije Republike izložene, teško da se moglo više učiniti – navodi Marić

S druge strane, naglašava on, stoji i činjenica da se vrlo lako donose zakoni, uredbe, propisi i razne deklaracije, ali da izostaje dovoljan trud da sve to bude sprovedeno.

Sastanci i dogovori
Nakon Svesrpskog sabora i usvajanja Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda uslijedili su sastanci između svih ministarstava u vladama Srpske i Srbije, ali i drugih institucija. Na tim sastancima definisani su mnogi od projekata koji bi trebalo da budu realizovani u periodu pred nama.